A A+ A++

Liczba wyświetleń: 2052

Nietęgie miny amerykańskich żołnierzy oglądamy przy okazji ich pożegnania przez władze Nigru. Ich dotychczasowa baza w Niamey pustoszeje. Zajmują ją… Rosjanie.

Tymczasem wyjechało 300 z 1000 amerykańskich żołnierzy. 7 czerwca topnieć zaczęła liczba wojsk stacjonujących w bazie Nigru – państwa Afryki Zachodniej. O ile „New York Times” komunikuje o stopniowym wycofywaniu żołnierzy, to Al Jazeera, cytując źródła rządzące Nigrem, traktuje ich jako „nielegalnych”.

W czerwcu 2023 roku doszło do przejęcia władzy w Nigrze w efekcie przewrotu wojskowych, którzy najpierw zażądali wyprowadzenia się z ich państwa armii francuskiej. Następnie, chcąc położyć kres kolonialnej polityce grabieży zasobów państwa, to samo żądanie przedstawili Amerykanom. Rząd Nigru podkreślił, że wycofanie wojska nie przekreśla współpracy gospodarczej z USA na zasadach równorzędności państw. Przez ostatnią dekadę Amerykanie wykorzystywali to państwo jako „kotwicę w walce z terroryzmem”. W przemianach istotną rolę odegrała „grupa Wagnera” wspierająca działania wojskowych. Od października 2023, przyjmując do wiadomości zaistniałą zmianę, Amerykanie ograniczyli swoje dotychczasowe wsparcie militarne i pomoc.

W pierwszej turze odwrotu zabrali się wojskowi ze znaczną ilością sprzętu. Pożegnanie odprawiających sprzęt kolegów miało całkiem spokojny, jeśli nie uroczysty przebieg. Strony zgodziły się na usunięcie z dotychczas zajmowanych baz wszelkich rodzajów broni toksycznej oraz tajnej przed wyjazdem ostatniego żołnierza. Sprzęt uznany za zbyt drogi do transportu lotniczego pozostanie do użytku rodzimej armii Nigru. Całość procesu jest wynikiem podpisanego porozumienia rządu wojskowego Nigru i Pentagonu w maju b.r. Uporządkowane i spokojne wycofanie się pozostałych żołnierzy ma trwać do 15 września 2024. Nie bez znaczenia jest otwarte nawiązanie współpracy z Rosją i Iranem rozpoczęte w minionym roku spotkaniem licznej delegacji państw afrykańskich przyjętej przez Władimira Putina w Moskwie.

Z podobnym scenariuszem przebiegają zmiany orientacji politycznej w Burkina Faso i Mali.

Opracowanie: Jola
Na podstawie: YouTube.com, AlJazeera.com
Źródło: WolneMedia.net

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSejm NA ŻYWO. Handel w niedzielę. Wpływy rosyjskie (OGLĄDAJ)
Następny artykułElektryk kontra auto spalinowe. Tyle kosztuje droga nad morze