A A+ A++

fot. UM Tychy

Większość prac nad budową Wodnego Placu Zabaw w Parku Jaworek została już zakończona. Pozostały jeszcze prace, takie jak montaż urządzeń zabawowych, zagospodarowanie terenu, instalacja oświetlenia, montaż balustrad, budowa chodników i nasadzenia zieleni. Koszt inwestycji to ponad 10 milionów złotych.

Chociaż termin ukończenia prac przewidziany jest na 9 września, miasto wraz z wykonawcą starają się, aby mieszkańcy Tychów mogli korzystać z obiektu już w sierpniu.
Umowa na budowę wodnego placu zabaw w parku Jaworek została podpisana 3 lipca 2023 roku. Zgodnie z nią wykonawca miał 8 miesięcy na wykonanie prac. Jednak w trakcie realizacji pojawiły się problemy.

– Z powodu problemów z gruntem, jakie pojawiły się w trakcie realizacji inwestycji, intensywnych opadów deszczu oraz zwiększenia zakresu prac o budowę drugiej toalety publicznej musieliśmy aneksować umowę, jednak pracowaliśmy i nadal pracujemy nad tym, by te wszystkie problemy pokonać i możliwie jak najszybciej oddać obiekt użytkownikom – mówi Jan Cofała – naczelnik wydziału Innowacji i Inwestycji w Urzędzie Miasta Tychy.

Do tej pory wykonane zostały m.in.: roboty konstrukcyjne wodnego placu zabaw z żelbetowym mostkiem oraz budynkiem technicznym. Zamontowano automatyczną toaletę publiczną, wykonano roboty instalacyjne, montaż urządzeń zabawowych naturalnego placu zabaw, nasadzenia wikliny na terenie naturalnego placu zabaw, rozpoczęto wykonywanie chodników, technologii basenowej oraz prace nasadzeniowe związane z zagospodarowaniem terenu.

Pozostały jeszcze prace przy zagospodarowaniu terenu, montaż balustrad na mostku, wykonanie oświetlenia terenu, chodników, nawierzchni w nieckach wodnego placu zabaw, montaż urządzeń zabawowych w wodnym placu zabaw oraz montaż małej architektury, drugiej automatycznej toalety i nasadzenia zieleni.

W sumie, na 400 metrach kwadratowych powierzchni placu zabaw, będzie ok. 20 wielobarwnych urządzeń do zabawy i rekreacji wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Niecka wodna placu zabaw w parku Jaworek będzie większa od tej w Wodnym Placu Zabaw w Paprocanach. Obok pojawią się elementy wykonane m.in. z drewna, wikliny, otoczaków, żwiru, piasku, zrębków drewna i jutowych lin oraz elementy edukacyjne: lupa oraz rekreacyjne m.in. domek, kopuły, labirynt czy szałas. Obie części są połączone alejkami.

Oprócz rozbudowanego wodnego placu zaplanowano także m.in. ławki czy stojaki dla rowerów.

Koszt budowy Wodnego Placu Zabaw w parku Jaworek to 10 715 000 zł.

Co z parkingiem?

W związku z budową Wodnego Palcu Zabaw w Parku Jaworek powstaną także nowe miejsca postojowe.

MZUiM w Tychach, we współpracy z Działem Inżynierii Ruchu, wyznaczył przestrzeń parkingową w ciągu ulicy Jaśkowickiej oraz ulicy Stoczniowców 70. W obu przypadkach miejsca postojowe powstaną poprzez zajęcie jednego pasa ruchu, podobnie jak w przypadku fragmentu ul. Stoczniowców 70 przy parku Suble. Na ul. Jaśkowickiej do tego celu przeznaczony zostanie 140 metrowy odcinek jezdni od zatoki przystankowej w kierunku ronda Żwakowskiego, dzięki czemu powstaną 23 miejsca dla samochodów, natomiast na ul. Stoczniowców, około 70-metrowy odcinek jezdni za zatoką przystankową, w kierunku ronda Harcerskiego (9 miejsc).

– Zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie z kilku powodów. Po pierwsze pomiary i obserwacje natężenia ruchu w tej przestrzeni pozwalają na zajęcie jednego pasa ruchu, bez obaw o tworzenie się korków. Poza tym wybudowanie klasycznych zatok postojowych w pasie zieleni byłoby nieefektywne ze względu na ograniczenia – uzbrojenie terenu i obecność słupów trakcji trolejbusowej powodują, że finalnie mogłoby tam powstać o wiele mniej miejsc – wyjaśnia Arkadiusz Bąk – dyrektor MZUiM w Tychach.

Parkingi powinny być gotowe w połowie wakacji – tuż przed otwarciem Wodnego Placu Zabaw. Gdyby jednak okazało się, że ilość nowych miejsc jest niewystarczająca, MZUiM w Tychach rozważy wyznaczenie dodatkowej przestrzeni parkingowej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak Michał Woś zdobywał popularność w swoim okręgu wyborczym. Pomagały publiczne pieniądze
Następny artykułButy koszykarskie Nike i koszulki NBA za połowę ceny!