A A+ A++

Akcja ta, odbywająca się równocześnie po obu stronach Tatr, jest niezwykle istotna dla monitorowania populacji tych rzadkich i chronionych zwierząt.

Cel akcji liczenia kozic

Liczenie kozic jest organizowane dwukrotnie w ciągu roku, na wiosnę oraz jesienią. Wiosenny spis pozwala na oszacowanie liczby młodych kozic, które przyszły na świat oraz tych, które przetrwały zimę. Z kolei jesienne liczenie dostarcza danych na temat ogólnej liczebności populacji. W ubiegłym roku, przed zimą, przyrodnicy naliczyli 926 kozic, co świadczy o stabilnej populacji tych zwierząt w Tatrach.

Warunki i przebieg akcji

Środowa akcja odbywała się w trudnych warunkach pogodowych – padał deszcz, a niskie chmury ograniczały widoczność. Mimo to, prognozy zapowiadały poprawę pogody w ciągu dnia, co miało ułatwić obserwacje. W akcji uczestniczyło 270 osób, wyposażonych w mobilne urządzenia z aplikacją do rejestrowania zaobserwowanych kozic. Dzięki systemowi GPS, dane o napotkanych zwierzętach były precyzyjnie nanoszone na mapę, a następnie weryfikowane przez przyrodników po obu stronach granicy.

Advertisement

Znaczenie danych i współpraca międzynarodowa

Wyniki tegorocznego liczenia poznamy w przyszłym tygodniu po spotkaniu polskich i słowackich przyrodników. Wspólne liczenie kozic w Tatrach to najstarszy monitoring przyrodniczy prowadzony jednocześnie przez dwa państwa, trwający nieprzerwanie od 1957 roku. Ta współpraca jest kluczowa dla zachowania i ochrony kozic, które są endemicznym gatunkiem Tatr.

Tatry. Fot. Krzysztof Dęga

Kozice w Tatrach

Kozica tatrzańska to gatunek ściśle chroniony, żyjący w niewielkich stadach. Na ich czele stoi zazwyczaj doświadczona samica z młodym, nazywana licówką. Samce, zwane capami, prowadzą samotny tryb życia lub tworzą grupy kawalerskie, dołączając do stad jedynie na czas godów. Młode kozice, zwane koźlętami, przychodzą na świat wiosną, zazwyczaj na przełomie kwietnia i maja.

Kozice w Sudetach

Poza Tatrami, kozice można spotkać również w Sudetach. Tamtejsza populacja pochodzi z Alp i została sprowadzona do tych gór przez Czechów na początku XX wieku. Niewielki kierdel kozic przekroczył granicę do Polski w latach 70. i osiedlił się na zboczach Śnieżnika.

Wspólne działanie

Akcja liczenia kozic w Tatrach to kluczowe przedsięwzięcie dla ochrony i monitorowania populacji tych rzadkich zwierząt. Dzięki zaangażowaniu przyrodników z Polski i Słowacji, możliwe jest precyzyjne śledzenie liczebności kozic oraz podejmowanie działań na rzecz ich ochrony. Wspólne działania obu krajów pokazują, jak ważna jest międzynarodowa współpraca w zachowaniu dziedzictwa przyrodniczego Tatr.

(PAP)

Advertisement

Akcja “Czyste Tatry”

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPodatek od spadku już się przedawnił? Można iść do urzędu po zaświadczenie
Następny artykułЗеленский принял участие в церемонии празднования дня высадки в Нормандии