Udostępnij
W piątek 7 czerwca, o godzinie 17 w sali koncertowej szkoły muzycznej w Oświęcimiu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie kulturalne, monoopera „Dziennik Anny Frank”.
W artykule:
Wyjątkowe wydarzenie kulturalne
Wystąpią znakomite artystki: sopranistka Miriam Hajiyeva oraz pianistka Almog Aharoni, we współpracy z Magdą Barylak. Reżyserią tego poruszającego spektaklu zajął się Bruno Berger-Gorski.
Historia Anny Frank
Annelies Marie „Anne” Frank była młodą niemiecką Żydówką, której dziennik stał się jednym z najważniejszych świadectw Holokaustu. Urodzona w 1929 roku we Frankfurcie, Anne wraz z rodziną uciekła przed prześladowaniami nazistów do Amsterdamu. W 1942 roku rodzina Frank musiała się ukrywać po otrzymaniu wezwania do obozu pracy dla starszej córki Margot. Ukrywali się w tajnym aneksie budynku firmy Otto Franka, ojca Anne.
W czasie ukrywania się, Anne Frank spisywała swoje przeżycia, refleksje i obserwacje w dzienniku. Wiosną 1944 roku, po wysłuchaniu audycji wojennej, Anne zaczęła przepisywać swoje zapiski, dodając do nich nowe treści i refleksje na temat swojej tożsamości oraz trudnych relacji rodzinnych.
4 sierpnia 1944 roku rodzina Frank została zdradzona, aresztowana i deportowana do Auschwitz, a później do Bergen-Belsen, gdzie Anne zmarła na tyfus w marcu 1945 roku, mając zaledwie 15 lat. Jej ojciec, Otto Frank, jako jedyny z rodziny przeżył Holokaust.
Po wojnie Miep Gies, która pomagała rodzinie w ukrywaniu się, przekazała Otto dzienniki Anne. Otto Frank przeredagował je i opublikował jako „Dziennik Anne Frank” (The Diary of a Young Girl).
Niezwykła opowieść na scenie
Monoopera „Dziennik Anny Frank” przeniesie słuchaczy w świat młodej dziewczyny, która mimo tragicznych okoliczności, pozostawiła po sobie niezwykłe świadectwo swojego życia. Wspomnienia Anny Frank ukazane w formie muzycznej stanowią poruszający hołd dla jej pamięci i przypomnienie o okrucieństwach, które dotknęły miliony ludzi podczas II wojny światowej.
Zaproszenie na wydarzenie
Zapraszamy do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu. Monoopera „Dziennik Anny Frank” to nie tylko artystyczne przeżycie, ale również ważna lekcja historii i refleksja nad ludzką odwagą i nadzieją w obliczu niewyobrażalnych trudności.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, konieczne jest odebranie wejściówek w sekretariacie Szkoły Muzycznej. Partnerem wydarzenia jest Fundacja na rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS