A A+ A++

W skład koalicji weszła Fundacja Healthcare Poland, Centralny Ośrodek Badań, Innowacji i Kształcenia Naczelnej Izby Lekarskiej, Polska Federacja Szpitali oraz Krajowa Izba Domów Opieki.

Łukasz Sosnowski z Sieci Lekarzy z Sieci Lekarzy Innowatorów NIL IN wyjaśnił, że obecnie systemy ochrony zdrowia generują 60 proc. danych gromadzonych cyfrowo w Unii Europejskiej.

– Środki, które do tej pory zostały zainwestowane w cyberbezpieczeństwo w ochronie zdrowia są niewystarczające. Konieczne jest nowoczesne myślenie w tym kontekście i otwarcie się na nowe technologie, m.in. chmurowe. Dziś to jeszcze odległy temat, a jednak konieczny do poznania, by poprawiać bezpieczeństwo danych gromadzonych w ochronie zdrowia – podkreślił.

Prezes Polskiej Federacji Szpitali prof. Jarosław Fedorowski zwrócił uwagę, że polski system opieki zdrowotnej odbierany jest w Europie pozytywnie w kontekście jakości pracy kadry medycznej, jednak wątpliwości budzi bezpieczeństwo gromadzonych w nim danych.

– Musimy pracować nad tym, by Polska postrzegana była jako kraj, gdzie dane pacjenta są bezpieczne – zaznaczył.

Koalicja zamierza przygotować szkolenia dla personelu medycznego w zakresie cyberbezpieczeństwa.

– Program opracowany przez koalicję dostarczy kompleksowej wiedzy m.in. na temat tego, jak chronić dane przed cyberatakami – wyjaśnił prezes Fundacji Healthcare Poland Michał Dybowski.

Celem rozpoczętej współpracy ma być również edukowanie kadry zarządzającej szpitali, jak skutecznie aplikować po środki publiczne przeznaczone na ochronę danych cyfrowych.

Prof. Fedorowski zwrócił uwagę, że dane pacjentów byłyby lepiej chronione, gdyby na kierunkach lekarskich wprowadzony został przedmiot poświęcony cyberbezpieczeństwu w ochronie zdrowia.

Roman Łożyński, dyrektor Centrum Informatyki Resortu Finansów, wcześniej związany z Centrum e-Zdrowia (odpowiadającym za rozwój systemów informacyjnych w polskiej ochrony zdrowia) podkreślił, że edukacja m.in. pracowników medycznych wymiernie przekłada się na większą skuteczność ochrony danych medycznych.

– Dwa lata takich działań na rzecz edukacji w zakresie cyberbezpieczeństwa przyczyniło się do poprawy o ok. 15 proc., jeśli chodzi o poziom zachowania bezpieczeństwa i zarządzania ryzykiem. Kontynuowanie tego może spowodować tak znaczący wzrost cyberbezpieczeństwa, że grupom specjalizującym się we włamaniach do cyberprzestrzeni nie będzie opłacało się atakować polskich szpitali. Dlatego musimy dbać o to, by nasze szpitale nie były łatwym kąskiem dla tych, którzy próbują wykradać dane, bądź zatrzymywać polską ochronę zdrowia  – podkreślił.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPoznaj stypendystów WEF ze szkoły Młodych Globalnych Liderów
Następny artykułAl-Attiyah faworytem, jasny cel Dąbrowskiego