W czwartek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o wymianie informacji podatkowych, na mocy której platformy cyfrowe będą raportować Krajowej Administracji Skarbowej o sprzedawcach, którzy na tych platformach działają. Ustawa teraz trafi do Senatu.
W czwartek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw. Za głosowało 236 posłów, przeciw było 192 posłów.
Nowelizacja ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, której celem jest implementacja unijnej dyrektywy DAC7, ma na celu nałożenie na platformy cyfrowe obowiązku raportowania na temat sprzedawców działających z pomocą tych platform. Chodzi o osoby, które dokonują na platformach transakcji związanych ze sprzedażą towarów, świadczeniem usług, udostępnianiem środków transportu, udostępnianiem nieruchomości i ich części, w tym pomieszczeń przynależnych lub udziału w nieruchomościach. Obowiązek raportowania będzie dotyczył sprzedawców, którzy w ciągu roku dokonali więcej niż 30 transakcji tego rodzaju, a ich łączne wynagrodzenie z tego tytułu przekroczyło w danym roku równowartości 2 tys. euro.
Sprawozdania będą składane przez platformy cyfrowe szefowi Krajowej Administracji Skarbowej w postaci zbiorczej informacji na temat sprzedawcy lub sprzedawców. Informacja będzie przekazywana elektronicznie. Projektowana ustawa ma wejść w życie od 1 lipca tego roku.
Podczas głosowania Sejm przyjął poprawki, które zostały zgłoszone przez Klub Parlamentarny Koalicji Obywatelskiej podczas drugiego czytania. Dwie z nich miały charakter legislacyjny, dwie zaś wprowadzały okresy przejściowe. Jeden dotyczy postępowań w sprawie udzielenia informacji podatkowych, które zostały wszczęte i nie zostały zakończone przed wejściem w życie procedowanej ustawy, drugi zaś wiąże się z klauzulami wprowadzonymi na potrzeby raportowania CRS i FACTA (chodzi o raportowanie związane m.in. z podatkami).
Teraz ustawa trafi do Senatu. (PAP)
autor: Marek Siudaj
ms/ mmu/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS