Nowy laptop Surface od Microsoftu, który napędzany jest procesorem Snapdragon X Elite, został przetestowany przez Signal65. Test został zlecony przez producenta i inni recenzenci nie mogli się sprawdzić tego urządzenia, co każe nam zachować lekki sceptycyzm, ale wyniki wydają się potwierdzać zapewnienia Qualcomm. W testach porównano Surface wyposażony w X Elite z czterema innymi urządzeniami w licznych benchmarkach, w tym w testach temperatur.
Ryan Shrout, autor testu, pokazuje, że Snapdragon X Elite działa tak dobrze, jak obiecywało Qualcomm. Chip może poszczycić się wyjątkową wydajnością AI i niezwykle długim czasem pracy na baterii, przynajmniej w najnowszym laptopie Surface. Wydajność procesora była również bardzo wysoka, często przewyższała procesory Intel Meteor Lake, a czasami M3 firmy Apple. Chip charakteryzuje się również dobrymi właściwościami termicznymi, czyli relatywnie niskimi temperaturami powierzchni nawet przy maksymalnym obciążeniu.
Pierwszy test pokazuje, że Snapdragon X Elite działa tak dobrze, jak obiecywało Qualcomm.
Nowy laptop Surface został porównany ze starszym Surface Laptop 5 wyposażonym w procesor Alder Lake (Core i7-1255U), Surface Pro 9 z układem SQ3, MSI Prestige 16 AI EVO z procesorem Intel Meteor Lake (Core Ultra 7 155H) oraz najnowszym MacBookiem Apple Air 15 napędzanym przez procesor M3.
Temperatury
Począwszy od wyników testów termicznych, laptop Surface wyposażony w procesor Snapdragon X Elite pozostawał w tyle za swoim poprzednikiem z Alder Lake oraz MacBookiem Air wyposażonym w M3, ale był konkurencyjny w stosunku do laptopa z CPU Meteor Lake firmy MSI. W wielowątkowym teście Cinebench 2024 temperatura hotspotu na laptopie Surface wyposażonym w X Elite wynosiła 50,3°C, a MSI Prestige 16 EVO – 56,2°C. Najlepiej radził sobie MacBook Air M3 firmy Apple, który osiągał temperaturę 45,8°C, a Surface poprzedniej generacji miał temperaturę 47,1°C.
Przechodząc do jednowątkowego obciążenia w Cinebench, Snapdragon X Elite w Surface uzyskał znacznie lepsze wyniki, z temperaturą hotspotu wynoszącą 37,4°C. MacBook Air ponownie uplasował się na pierwszym miejscu z temperaturą 35,1°C, za nim uplasował się MSI z temperaturą 41,3°C, a Surface 5 zajął ostatnie miejsce z temperaturą 44,1°C.
Czas pracy na baterii
Singnal65 przeprowadził dwa testy żywotności baterii, jeden z lokalnym odtwarzaniem wideo, a drugi przy użyciu testu produktywności Procyon. Snapdragon X Elite spisał się tutaj znakomicie, pokonując wszystkie pozostałe laptopy w obu testach żywotności baterii, choć nie testował MacBooka w Procyonie. W teście lokalnego odtwarzania wideo MacBook M3 Air zajął drugie miejsce z czasem pracy baterii krótszym o 16%, MSI był o 25% gorszy od Snapdragona, Surface Pro 9 SQ3 zapewniał czas pracy baterii krótszy o 44%, a starszy Surface 5 – o 58%.
Test żywotności baterii Procyon pokazał bardziej zbliżone rezultaty: procesor laptop MSI był tylko o 10% gorszy, Surface 9 Pro o 32%, a Surface 5 o 41%. Nie podano statystyk dla MacBooka Air, ale Signal65 twierdzi, że w tym teście zapewnia on czas pracy baterii porównywalny do Snapdragona X Elite.
Testy wydajnościowe
Signal65 przeprowadziło różne testy wydajnościowe, w tym Cinebench, Geekbench i AI. Snapdragon X Elite uzyskał najlepsze wyniki zarówno w Cinebench, jak i Geekbench pod względem wydajności wielowątkowej, choć Apple M3 wyprzedził go w testach jednowątkowych odpowiednio o 15% i 17%. Układ Intel Meteor Lake nie pozostał daleko w tyle, ale Snapdragon X Elite okazał się lepszy od 5% do 18%.
Co z AI?
Snapdragon X Elite całkowicie zdominował swoich konkurentów pod względem obciążeń AI dzięki procesorowi NPU o mocy 45 TOPów. Jest to pierwszy chip zapewniający 45 TOPów wydajności dla samego NPU (tj. bez pomocy procesora i karty graficznej). W teście porównawczym rozpoznawania obrazów Procyon AI procesor Snapdragon był zasadniczo dwukrotnie szybszy od konkurencyjnego M3 firmy Apple, był także dwukrotnie szybszy od układu Microsoft SQ3 i ponad trzykrotnie szybszy od procesora Intel Core Ultra 7 155H. (Starszy chip Alder Lake nie mógł przeprowadzić tego konkretnego testu, ponieważ brakuje mu NPU.)
Testowano także wydajność emulacji, gdzie Snapdragon X Elite okazał się zaskakująco mocny. Emulacja Snapdragon X Elite odbywa się za pośrednictwem systemu Windows 11 na zupełnie nowej warstwie tłumaczeniowej ARM, którą Microsoft nazywa Prism. Ma zwiększyć wydajność emulacji o 10 do 20% w systemie Windows 11 24H2 w porównaniu do starszych wersji sprzętu/systemu operacyjnego. Snapdragon X Elite z łatwością pokonał chipy Microsoft SQ3 i Alder Lake, dorównując Core Ultra 7 w PugetBench Lightroom Classic, ale pozostając w tyle za chipami Apple M3 i Meteor Lake w Blenderze 4.11. Należy jednak pamiętać, że Microsoft SQ3 i Apple M3 nie przeszły klasycznego testu Lightrooma.
Wydajność grafiki również wygląda niczego sobie. Snapdragon X Elite był mniej więcej dwa razy szybszy niż chipy Alder Lake i SQ3, chociaż zintegrowana grafika Arc Graphics w Meteor Lake była o 22–35 procent wydajniejsza w dwóch testach 3DMark (ale można ogłosić remis w lżejszym teście Wild Life). Apple M3 był szybszy w dwóch testach, prowadząc o 29–31 procent, ale nie przeszedł nowego testu Steel Nomad.
Możecie sprawdzić pełną recenzję, aby uzyskać dodatkowe wyniki dotyczące wydajności. Wygląda jednak na to, że nowy chip od Qualcomm nie zawodzi, choć z ostateczną oceną lepiej wstrzymać się do pojawienia się testów niezleconych przez Microsoft.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS