A A+ A++

Aleja Jana Matejki to przed wojną ulica Monhauptstrasse. Stały przy niej zamożne mieszczańskie kamienice z ogrodami. W środku okazałe mieszkania. Oglądając wnętrza można zobaczyć, jak mieszkano w przedwojennym Breslau i jaką wagę przywiązywali dawni właściciele do architektonicznych detali. W zniszczonym w czasie wojny mieście to wyjątek. Zobaczcie na zdjęciach mieszkanie przy al. Jana Matejki 3A.

Najpiękniejsze kamienice we Wrocławiu. Zachwycające mieszkanie na Matejki

W mieszkaniu przy alei Jana Matejki zachowała się oryginalna stolarka drzwiowa i okienna włącznie z okuciami. Można zobaczyć przedwojenny parkiet w doskonałym stanie. Wrażenie robią zdobienia na suficie. Na balkonie są oryginalne mocowania na skrzynki na kwiaty. W środku są przedwojenne meble.

Galeria zdjęć

Pięknie prezentują się oryginalne piece, żyrandole i sztukaterie oraz bogato zdobione drzwi wejściowe do mieszkania z trawionym szkłem. Mieszkanie ma 110 metrów kwadratowych. Pierwotnie miało blisko 200 metrów, ale podzielono je w 1934 r. Od zakończenia II wojny światowej lokal jest w rękach jednej rodziny.

Aleja Jana Matejki, to w Breslau ulica Monhauptstrasse

Galeria zdjęć

– Ten łącznik między ul. Prusa i ul. Sienkiewicza założył w 1866 Julius Monhaupt, właściciel ogrodu przy Sternstr. 7. Początkowo zabudowywana była tylko wschodnia strona ulicy, a po prawej wciąż rozciągały się ogrody założyciela ulicy. W 1869 r. przyjęto nazwę Monhauptstrasse od nazwiska założyciela ulicy – informuje portal fotopolska.eu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł«Ми налаштовані рішуче»: Остін повідомив, про що домовилися союзники України
Następny artykułПалітолаг Анатоль Котаў: выбары ў КР рыхтаваліся наспех