A A+ A++

Niektóre z pierwszych miast istniały jeszcze za czasów pierwszych Piastów, ale wiele z nich nie przetrwało do dziś. Jeśli kierować będziemy się kryterium nadawania pierwszych praw miejskich wzorem praw niemieckich, najstarszym miastem w Polsce będzie bez wątpienia Złotoryja, której ustrój prawny powstał jeszcze przed Krakowem, Toruniem czy Gnieznem.

Zobacz wideo “Wenecja Mazowsza”. Popływasz gondolą i zobaczysz najdłuższy rynek w Europie

Złotoryja – dlaczego warto odwiedzić?

Dolnośląska Złotoryja dziś liczy jedynie 14 tysięcy mieszkańców, ale znana była już w średniowieczu jako główny ośrodek wydobycia złota. Początki miasta związane są z powstaniem na tych terenach grodów górniczych na przełomie XII i XIII wieku, w których osadnicy zajmowali się głównie wydobyciem złota z pobliskich rzek. Pierwotnie nazywana była Złotą Górą i otrzymała swoje prawa miejskie już w 1211 roku, które nadał jej książę Henryk I Brodaty. Uważa się, że jest najstarszą udokumentowaną osadą w granicach Polski na prawie magdeburskim, co czyni ją pod kątem prawnym najstarszym miastem w Polsce.

Atrakcje turystyczne najstarszej miejscowości w Polsce

Urokliwie położona na podgórzach Złotoryja pochwalić się może odnowioną starówką i kolorowymi zabytkami przypominającymi charakterem malownicze uliczki Krakowa czy Wrocławia. Najbardziej rozpoznawalnym punktem w mieście jest wydłużony rynek podzielony na dwie części znajdującym się w centrum neorenesansowym ratuszem. Podczas weekendowego wypadu warto podziwiać architekturę zabytkowych kamienic takich jak Dom Burmistrza postawiony jeszcze w XVIII wieku, wyróżniający się ozdobnym barokowym portalem. Z murów obronnych zachowała się średniowieczna budowla obronna z XIV wieku nazywana Basztą Kowalską. Z wysokości ponad 22 metrów można podziwiać całe miasto. Miłośnicy sztuki sakralnej koniecznie powinni odwiedzić Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z początku XIII wieku, który oszałamia gotyckimi detalami.

Do dziś Złotoryja nawiązuje do swoich tradycji górniczych i każdego roku pod koniec maja organizuje Mistrzostwa Świata w Płukaniu Złota. Dlatego kluczowymi puntami zwiedzania koniecznie powinny być Muzeum Złota oraz Sztolnia “Aurelia”. W muzeum poznać można historię górnictwa i pozyskiwania złota w regionie kaczawskim. Podziwiać można również bogate zbiory skał, skamieniałości i minerałów Dolnego Śląska. Złotoryja słynęła bowiem nie tylko z wydobycia złota, ale również z bazaltu czy miedzi. Udostępniona do zwiedzania została również sztolnia “Aurelia”, która pokazuje, jak mogło wyglądać życie górników w dawnych latach. Pierwsze tunele bowiem wydrążono już w XVII wieku. Przemierzać możemy kilka głównych korytarzy na 100-metrowej trasie, co pozwala poczuć atmosferę tego niesamowitego miejsca.

Miasto można zwiedzać z bezpłatnym Paszportem Odkrywcy, który w zabawny sposób pozwala odkryć historię oraz tradycje Złotoryi. Atrakcja szczególnie może przypaść do gustu najmłodszym, ponieważ za każdą zaliczoną atrakcję otrzymuje się specjalną naklejkę lub pamiątkową pieczątkę, a najaktywniejsi mogą zyskać dyplom oraz medal za swoje osiągnięcia. Władze Złotoryi stawiają na rozwój miasta, które nieustannie się zmienia i staje się bardziej przyjazne odwiedzającym. Choć jeszcze niezbyt popularna, zaczyna przyciągać coraz więcej turystów z całej Polski.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZaproszenie na Wystawę „Poeci Podziemia. Słowo i czyn” w Muzeum AK w Krakowie
Następny artykułPOTOKI Znaleziono pocisk artyleryjski i amunicję strzelecką