A A+ A++

Podnosiła ponadto, że nie brała udziału we wszystkich czynnościach, gdyż czasowo przebywała za granicą. Umowę, po rozmowie telefonicznej z nią, sporządzić miała w wersji elektronicznej jej córka. Poza tym były rozbieżności między datą widniejącą na umowie pożyczki a datą jej faktycznego podpisania.

SN o obowiązkach pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy

Sąd Najwyższy w osobie sędzi Agnieszki Piotrowskiej nie dopatrzył się istotnych naruszeń w werdykcie niższych instancji. Podkreślił, że jedyną okolicznością, którą musi wykazać powód w sprawie o zwrot pożyczki, jest fakt jej wydania.

Sama umowa zobowiązuje go do przeniesienia przedmiotu pożyczki na własność drugiej strony, ale własności jeszcze nie przenosi. Wydanie przedmiotu pożyczki (jeżeli umowa nic innego nie stanowi) może nastąpić w dowolny sposób. Biorący pożyczkę zobowiązuje się zaś zwrócić tę samą sumę pieniędzy (albo ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości), a w razie sporu to wykazać.

– W tej sytuacji kwestionowanie ustaleń faktycznych i oceny dowodów dotyczących wydania kwoty pożyczki i celów jej zawarcia nie mogły skutkować zasadnością skargi kasacyjnej – wskazała sędzia.

Doktor Adam Puchalski, radca prawny z kancelarii Rymarz Zdort Maruta, zaznacza, że przy udzielaniu pożyczki niezwykle ważne są formalności.

– Należy zawrzeć umowę w formie dokumentowej, warto precyzy … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPierwszy rosyjski okręt zniszczony za pomocą pocisku ATACMS
Następny artykułЗеленський: Кожне обмеження терористичного потенціалу РФ – це примус її до миру