A A+ A++

Ślęża to najwyższy szczyt masywu Sobótki na Dolnym Śląsku. Wznosi się na wysokość 717,5 m n.p.m. i stanowi jedno z popularniejszych miejsc na weekendową wspinaczkę. Z Wrocławia można tam dojechać zarówno własnym autem, jak i pociągiem, a nawet busem. Podróż nie trwa długo, bo zwykle około godziny. Turyści chętnie tam przybywają dla pięknych widoków i powiewu świeżego powietrza. Nie wszyscy jednak wiedzą, jakie legendy krążą o górze.

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Ślęża – legendarna góra na Dolnym Śląsku. Krążą o niej fantastyczne opowieści

Ślęża należy do Korony Gór Polski, Korony Sudetów Polskich, Korony Sudetów, a także Korony Gór Dolnego Śląska. To obowiązkowy punkt zwiedzania tego regionu, zwłaszcza jeśli interesuje nas tematyka łącząca w sobie ezoterykę, mistycyzm i legendy. Nie bez powodu bowiem miejscowi nazywają wzniesienie, jak i cały otaczający je rejon “diabelskim”.

Tarocista Daniel Pawelski, publikujący w sieci pod nazwą @negatywnieoptymistyczny, opowiedział niedawno na TikToku o jednej z legend krążących wokół Ślęży. Otóż według podań ludowych pod górą ma się znajdować portal do piekła. Kiedy Ślęża jeszcze nie istniała, diabły miały wychodzić tamtędy na świat i siać zniszczenie. W końcu ogromna skała miała zostać rzucona w to miejsce, tak by zamknąć przejście i uniemożliwić demonom hulanie po Ziemi.

W innej wersji legendy wejście do podziemi piekielnych znajduje się pod kościółkiem na szczycie góry. W przeszłości ponoć odbywały się tam również sabaty czarownic, a wiele osób uważa, że w dalszym ciągu można tam poczuć wyjątkową energię. Możliwe, że tkwi w tym ziarno prawdy, zważywszy, że w kościół na szczycie regularnie uderzają pioruny.

Sobótka i okolice – co warto zwiedzić?

W Masywie Ślęży do dziś znajdują się pozostałości kamiennych rzeźb kultowych i kręgów, będących dziełem miejscowej ludności okresu kultury łużyckiej. Wybierając się na Ślężę, warto też odwiedzić najbliższe miasteczko, czyli Sobótkę. Można tam podziwiać m.in. urokliwy rynek, zabytkowy kościół św. Jakuba oraz św. Anny i makietę Sobótki z XVIII wieku. Polecamy także zobaczyć drewnianą kapliczkę w Sulistrowiczkach oraz wypocząć nad Zalewem Sulistrowickim.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Pokolenie dziesięciu odmów” w Korei Południowej
Następny artykułMieszkanie pod wynajem w Krakowie. Na co zwrócić uwagę przy wyborze nieruchomości?