A A+ A++

W “worku turoszowskim” znajdującym się na samym skraju naszego kraju już w XIII wieku powstała, dziś jedna z najbogatszych gmin w Polsce. Zakątki południowo-zachodniej części kraju zaskakują bogactwem dziedzictwa historycznego i ogromem walorów podróżniczych. Szukając klimatycznych miejscowości z wyjątkowym klimatem, nie możesz ominąć Bogatyni.

Zobacz wideo Słupsk. Jedno z ciekawszych miast Pomorza.

Bogatynia – dlaczego warto?

Spływając Nysą Łużycką, zatrzymaj się tutaj na dłużej. Ta niewielka miejscowość położona w Kotlinie Turoszowskiej, na terenie województwa dolnośląskiego, usytuowana nad potokiem Miedzianka może zaskoczyć cię swoim niebywałym urokiem. Ta średniowieczna wioska prężnie rozwijała się na przestrzeni lat, ze względu na dogodną lokalizację blisko szlaku handlowego pomiędzy Dreznem i Świdnicą. Choć powstała jeszcze w XIII wieku, dziś szczególnie zachwyca zabytkową zabudową z przełomu XVII i XVIII wieku. Walory tej niesamowitej miejscowości poznała również słynna podróżniczka i blogerka, Ewelina Gac, która w krótkim filmiku na swoim koncie Instagram, zachęca do odwiedzenia Bogatyni.

Głównym zabytkiem Bogatyni jest historyczny układ miasta oraz ponad 200 zachowanych drewnianych domów, stworzonych w stylu łużyckim, a także alzackim, które potocznie nazywa się murem pruskim, typowa dla pogranicza Polski, Niemiec i Czech. Domy przysłupowo-zrębowe zaczęto budować już w średniowieczu, w tamtym okresie zamieszkiwali je głównie rzemieślnicy. Ten rodzaj budownictwa szybko zyskał popularność na północy Czech oraz w zachodniej części Dolnego Śląska. Dziś większość zachowanych obiektów pochodzi z XIX wieku, kiedy rodzaj tej architektury przeżywał szczyt rozkwitu.

Z czego słynie Bogatynia?

Na terenie miasteczka poza znaną w całej Polsce, kopalnią węgla brunatnego Turów znajduje się również jedna z największych elektrowni cieplnych w Polsce, dzięki której gmina zaliczana jest do jednej z najbogatszych w naszym kraju. Ze względu na swoje wyjątkowe położenie miasteczko doświadcza również ważnych wydarzeń rangi państwowej, ponieważ Bogatynia jest historycznym punktem wejścia Polski i Czech do Unii Europejskiej w 2004 roku. Ponadto nieprzerwanie od 1983 roku Bogatynia jest gospodarzem jedynej w swoim rodzaju ogólnopolskiej imprezy satyryczno-kabaretowej, zwanej niegdyś Turniejem Łgarzy im. Koziołka Matołka. Dziś Turniej Małych Form Satyrycznych w Bogatyni przyciąga wszystkich śmiałków, którzy w możliwie jak najbardziej absurdalny sposób, starają się przedstawić swoje kłamstwa w wiarygodny sposób.

Jak dojechać do Bogatyni?

W te okolice najłatwiej dotrzeć transportem prywatnym. Z Jeleniej Góry czy Legnicy potrzemy do Bogatyni w nieco ponad godzinę, a z Wrocławia czeka nas dwu i półgodzinna podróż. Choć do miasteczka prowadzi linia kolejowa nr 290, od lat jest nieczynna. Dotrzeć możemy jednak autobusem ze Zgorzelca przewoźnikiem Bieleccy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułУкраина попросила США отменить ограничения бить американским оружием по России, — WSJ
Następny artykułWielopak Weekendowy – …tak blisko wpadki