A A+ A++

Przypomnijmy, że pigułka, która zapobiega zapłodnieniu przez blokowanie lub opóźnianie owulacji, od 23 lipca 2017 r. jest w Polsce dostępna wyłącznie na receptę. Ustawę, która pozwala pacjentkom od 15 roku życia kupić pigułkę bez konieczności konsultacji z lekarzem zawetował prezydent Andrzej Duda.

Szefowa resortu zdrowia Izabela Leszczyna wydała więc rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 662). Rozporządzenie weszło w życie z początkiem maja.

Zgodnie z rozporządzeniem, receptę na pigułkę wystawi magister farmacji, ale tylko zatrudniony w aptece i posiadający prawo wykonywania zawodu. Przed wypisaniem recepty oraz jej sprzedażą farmaceuta będzie zobowiązany przeprowadzić wywiad z pacjentką ws. ustalenia zasadności wydania pigułki. Musi to zrobić z poszanowaniem praw pacjenta, w oddzielnym pomieszczeniu. Farmaceuta zweryfikuje wiek pacjentki w oparciu o dokument ze zdjęciem.

Prezes NFZ: farmaceuta jest niezależny i samodzielny

W najnowszym komunikacie Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia przypomniał, że zgodnie z ustawą o zawodzie farmaceuty, farmaceuta jest niezależny i samodzielny w podejmowaniu decyzji w zakresie czynności zawodowych. Co więcej, przy ich podejmowaniu farmaceuta kieruje się wyłącznie dobrem pacjenta, nie jest związany w tym zakresie poleceniem służbowym, a podmiot prowa … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAtak na Fico. Parlament przerwał obrady, opozycja odwołuje demonstrację
Następny artykułPopularna praktyka seksualna Polaków. Eksperci biją na alarm