A A+ A++

Göbekli Tepe to jedno z najbardziej intrygujących i tajemniczych odkryć archeologicznych naszych czasów. Ten starożytny kompleks megalityczny, znajdujący się na terenie dzisiejszej Turcji, rzuca nowe światło na naszą wiedzę o początkach cywilizacji ludzkiej. Jednak najbardziej fascynującym aspektem tego miejsca jest fakt, że zostało ono celowo zasypane przez swoich oryginalnych budowniczych. Dlaczego tak się stało? Oto co wiemy na ten temat.

Göbekli Tepe to stanowisko archeologiczne położone na wapiennym płaskowyżu niedaleko miasta Urfa w południowo-wschodniej Turcji. Miejsce to zostało odkryte w 1994 roku przez niemieckiego archeologa Klausa Schmidta, który natrafił na ponad 20 okrągłych kamiennych ogrodzeń, z których największe miało 20 metrów średnicy. 

W centrum każdego z tych kręgów znajdowały się dwa olbrzymie, rzeźbione kamienne filary, sięgające 5,5 metra wysokości. Rzeźby na tych filarach przedstawiały stylizowane ludzkie postaci ze splecionymi rękami i paskami wykonanymi z lisich skór. Oszacowano, że niektóre z tych rzeźbionych kamieni ważyły nawet do 10 ton.

Budowa tego kompleksu musiała być ogromnym wyzwaniem technicznym dla ówczesnych ludzi, którzy nie znali jeszcze ceramiki, nie mówiąc już o narzędziach metalowych. Datowanie radiowęglowe wskazuje, że Göbekli Tepe zostało wzniesione około 11 000 lat temu, co czyni je najstarszymi znanymi ludzkości monumentalnymi konstrukcjami, zbudowanymi w celach innych niż mieszkalne.

Choć sama architektura i rzeźby Göbekli Tepe są niezwykle fascynujące, to najbardziej intrygującym aspektem tego miejsca jest fakt, że zostało ono celowo zasypane przez swoich oryginalnych budowniczych. Dlaczego tak się stało?

Pierwszym powodem, który nasuwa się naukowcom, jest lokalizacja Göbekli Tepe. Miejsce to znajduje się na szczycie wzgórza, a w pobliżu nie ma żadnego innego większego wzniesienia. Oznacza to, że nie mogło ono zostać po prostu zasypane przez naturalne procesy erozyjne. Musiało to być celowe działanie ludzi.

Ponadto, badania archeologiczne wykazały, że Göbekli Tepe nie było stopniowo opuszczane i niszczone, lecz raczej nagle i planowo zasypane. Wszystkie rzeźbione filary i konstrukcje zostały starannie przykryte warstwami ziemi i gruzu, jakby ktoś chciał je ukryć i chronić przed zniszczeniem.

Dlaczego więc budowniczowie Göbekli Tepe zdecydowali się celowo zasypać to niezwykłe miejsce? Niestety, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Naukowcy wysuwają różne teorie, ale żadna z nich nie została dotąd potwierdzona.

Jedna z popularnych teorii głosi, że Göbekli Tepe mogło być świątynią lub ośrodkiem kultu religijnego, który został celowo zamknięty i ukryty, gdy zmienił się system wierzeń ówczesnych ludzi. Być może nowa religia lub ideologia doprowadziła do porzucenia tego miejsca i konieczności jego zakrycia.

Inna teoria sugeruje, że Göbekli Tepe mogło stać się zbyt niebezpieczne lub niepokojące dla jego budowniczych. Może doszło do jakiegoś konfliktu lub katastrofy, która zmusiła ludzi do szybkiego i starannego zasypania tego miejsca?

Jeszcze inna hipoteza zakłada, że Göbekli Tepe mogło być opuszczane stopniowo, a jego ostateczne zasypanie miało na celu ochronę tego niezwykłego dziedzictwa przed zniszczeniem lub profanacją przez obcych.

Niestety, na razie żadna z tych teorii nie może zostać definitywnie potwierdzona. Göbekli Tepe wciąż kryje wiele tajemnic, a archeolodzy i historycy muszą uzbroić się w cierpliwość, by stopniowo odkrywać kolejne zagadki tego starożytnego miejsca.

Jedno jest pewne – fakt, że Göbekli Tepe zostało celowo zasypane, czyni to miejsce jeszcze bardziej fascynującym i intrygującym dla badaczy. Odkrycie odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak się stało, może rzucić nowe światło na początki cywilizacji ludzkiej i sposób myślenia naszych przodków sprzed tysięcy lat.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRefundacja leków bez recepty tylko na papierze. NFZ nie ma pieniędzy
Następny artykułKlient wybiera Elektroplast