Rozmawialiśmy z kilkoma maturzystami z I LO w Żninie przed rozpoczęciem egzaminu z matematyki. Byli w dobrych nastrojach, w większości uśmiechnięci. Niektórzy stres odczuwali większy niż poprzedniego dnia, bo czują się lepsi z polskiego niż z matematyki. Z drugiej jednak strony, po zebraniu doświadczeń z pierwszego dnia egzaminów maturalnych, z niektórych abiturientów w środę zeszły już obawy, które odczuwali we wtorek.
We wtorek 7 maja rozpoczęły się tegoroczne egzaminy maturalne. Pierwszego dnia absolwenci pisali maturę z języka polskiego, natomiast w środę 8 maja przystąpili do egzaminu z matematyki. Matury potrwają jeszcze kilka tygodni. Przed rozpoczęciem egzaminu pisemnego z matematyki odwiedziliśmy I Liceum Ogólnokształcące im. Braci Śniadeckich w Żninie. Dyrektor Andrzej Kurek przekazał nam, że drugiego dnia matur do egzaminu z matematyki w jego szkole przystąpiło 87 abiturientów z trzech klas oraz 5 osób, które są absolwentami z poprzednich lat.
Egzamin z matematyki zaczął się o 9.00 i trwa 180 minut. Obowiązują zasady wchodzenia na salę. Uczniowie przychodzą z dokumentem tożsamości. Są wpuszczani na sale egzaminacyjne indywidualnie, wnieść mogą tylko butelkę wody. Torby trzeba zostawić w sekretariacie. Przerwy kanapkowej podczas pisania matury też nie ma. Do toalety można wyjść, sygnalizując potrzebę przez podniesienie ręki. Zresztą dotyczy to również innych, koniecznych wyjść, np. z powodu konieczności wzięcia insuliny itp. Wyjście z sali odbywa się przy asyście jednego z członków komisji i jest odnotowane w protokole. Jeśli maturzysta skończy pisać swój egzamin przed upływem 180 minuty, może opuścić salę wcześniej. Natomiast przed rozpoczęciem egzaminu pole dla spóźnialskich jest niewielkie. Jak wyjaśnił nam dyrektor liceum, minimalnie spóźniona, osoba, a w zasadzie wpadająca na ostatnią chwilę może po przejściu procedury wejść na salę, ale tylko do momentu, gdy nie zostaną otwarte arkusze egzaminacyjne na danej sali. Jeśli to nastąpiło to spóźnialski nie ma już szans pisać matury w tym roku.
I LO w Żninie to szkoła ponadpodstawowa, której organem prowadzącym jest powiat żniński. Takich szkół jest w powiecie więcej. W Zespole Szkół Ekonomiczno-Handlowych są dwie klasy maturalne liczące 30 i 33 absolwentów. Ze wstępnych deklaracji wynikało, że przystąpią w tej szkole do matur wszyscy absolwenci. W Zespole Szkół Technicznych w Żninie są trzy klasy maturalne, które ukończyło odpowiednio: 29, 22 i 20 uczniów. Inne szkoły prowadzone przez powiat żniński, w których odbywają się matury to Centrum Kształcenia Ustawicznego w Żninie i Liceum dla Dorosłych w Łabiszynie.
Matury odbywają się również w szkołach niepublicznych ponadpodstawowych w powiecie żnińskim oraz w publicznym Liceum Ogólnokształcącym w Barcinie, które jednakże nie jest placówką prowadzoną organizacyjnie przez powiat żniński, lecz przez gminę Barcin.
Karol Gapiński
Aktualizacja: 08/05/2024 11:41
Autor: Pałuki
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS