A A+ A++

Wiele osób wychodzi z założenia, że alimenty na dziecko trzeba płacić do momentu, gdy staje się ono dorosłe – czyli do ukończenia przez nie 18. roku życia. Okazuje się jednak, że nie zawsze tak jest, Sprawdź, do jakiego wieku trzeba płacić alimenty.

Artykuł został przygotowany na podstawie informacji zamieszczonych na blogu prawniczym mecenas Marleny Słupińskiej-Strysik [strona internetowa: https://slupinska.eu//]

Jak długo trwa obowiązek alimentacyjny?

Jak możemy przeczytać w art. 133 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

Art.  133.  [Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka]

 

  • 1. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.
  • 2. Poza powyższym wypadkiem uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku.
  • 3. Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.

Widać zatem, że obowiązek alimentacyjny nie musi wygasać wraz z osiągnięciem przez dziecko pełnoletności. W dzisiejszych czasach rzadko zdarza się, że 18-latek jest w stanie samodzielnie się utrzymać. W trakcie studiów, a nawet po podjęciu pierwszej pracy, może on potrzebować wsparcia rodziców.

Do jakiego wieku dziecka trzeba wypłacać alimenty?

Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Może być tak, że wypłacanie alimentów na dziecko będzie konieczne do 25. roku życia dziecka, a nawet dłużej. Oczywiście może również zdarzyć się tak, że dziecko zacznie utrzymywać się samodzielnie już po przekroczeniu 20. roku życia.

Należy wiedzieć, że dorabianie sobie przez dziecko – na przykład w trakcie studiów – nie zwalnia rodziców z płacenia alimentów. Na ogół bowiem zarobione w ten sposób kwoty nie są wystarczające, aby dziecko mogło pokryć wszystkie koszty związane ze swoim utrzymaniem.

Kiedy można liczyć na zwolnienie z obowiązku alimentacyjnego?

Obowiązujące w Polsce przepisy przewidują kilka przypadków, w których rodzice mogą zostać zwolnieni z obowiązku alimentacyjnego – niezależnie od tego, czy dziecko samodzielnie się otrzymuje. Mowa tu o sytuacjach, w których płacenie alimentów wiąże się ze zbyt dużym uszczerbkiem dla rodziców lub takich, kiedy dziecko nie dokłada starań, aby samodzielnie się utrzymać.

Na zwolnienie z alimentów można liczyć również wtedy, kiedy żądanie ich wypłacania jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego – choć tutaj przepisy nie są precyzyjne. Mogą to być jednak przypadki, kiedy postępowanie dziecka jest rażąco niewłaściwie lub gdy stan zdrowia rodziców nie pozwala na wypłacanie świadczenia.

Skorzystaj ze wsparcia adwokata od spraw o alimenty

 

Doświadczony adwokat od spraw o alimenty może pomóc nie tylko w przypadku ubiegania się o świadczenie, ale też wtedy, kiedy rodzic chce zostać zwolniony z płacenia alimentów. Każda taka sytuacja wymaga dokładnego rozpatrzenia. Wielu rodziców zastanawia się, do jakiego wieku dziecka trzeba wypłacać alimenty. Odpowiedzi na to pytanie udzieli dobry adwokat – a przy okazji pomoże on w złożeniu odpowiedniego wniosku do sądu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułArchitektka z Paryża ze śmiałym pomysłem na Plac Teatralny w Bydgoszczy. “Niech powstanie Szklany Park”
Następny artykułSzokujący spadek sprzedaży kart graficznych AMD. Sytuacja jest naprawdę zła