Daniel Obajtek powalczy o mandat europosła w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Były szef Orlenu dostał „jedynkę” na liście Prawa i Sprawiedliwości na Podkarpaciu. Głosowanie odbędzie się 9 czerwca br.
O mandat z Podkarpacia (okręg nr 9) będą się jeszcze ubiegać m.in. były minister sprawiedliwości Marcin Warchoł, były marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl oraz była wojewoda podkarpacka Ewa Leniart.
*************************************************************************************************************
Co pięć lat obywatele Unii Europejskiej wybierają posłów i posłanki do Parlamentu Europejskiego. Ostatnie wybory europejskie odbyły się w maju 2019 roku. W czerwcu 2024 r. wybranych zostanie 720 posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego, o 15 więcej w porównaniu z poprzednimi wyborami. Z reguły, łączna liczba posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego jest ustalana przed każdymi wyborami. Nie może przekroczyć 750 osób plus przewodniczący/ca.
Liczba posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego, którzy zostaną wybrani w każdym kraju w wyborach europejskich w 2024 r.:
Niemcy: 96
Francja: 81
Włochy: 76
Hiszpania: 61
Polska: 53
Rumunia: 33
Holandia: 31
Belgia: 22
Grecja: 21
Czechy: 21
Szwecja: 21
Portugalia: 21
Węgry: 21
Austria: 20
Bułgaria: 17
Dania: 15
Finlandia: 15
Słowacja: 15
Irlandia: 14
Chorwacja: 12
Litwa: 11
Słowenia: 9
Łotwa: 9
Estonia: 7
Cypr: 6
Luksemburg: 6
Malta: 6
Liczba posłów i posłanek do PE wybieranych z każdego kraju UE jest ustalana przed każdymi wyborami i opiera się na zasadzie degresywnej proporcjonalności, co oznacza, że każdy poseł i posłanka do PE z większego kraju reprezentuje więcej osób niż poseł czy posłanka z mniejszego kraju. Minimalna liczba posłów i posłanek do PE z dowolnego kraju to sześcioro, a maksymalna to 96.
źródło: X, samorzad.gov.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS