Mieszkańcy i turyści mogą cieszyć się widokiem z tarasu na wieży katedry św. Mikołaja w Elblągu – taką informację przekazało Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, które jest odpowiedzialne za obsługę osób odwiedzających to miejsce. Katedra, z jej imponującą 97-metrową wieżą, jest jednym z najwyższych obiektów sakralnych w Polsce.
Jedna z największych atrakcji Elbląga
Ta zabytkowa budowla jest uznawana za jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych miasta. Co sezon, przyciąga nawet 20 tys. zwiedzających. Możliwość wejścia na wieżę jest dostępna od 1 maja do 15 października.
Taras widokowy na wieży katedralnej znajduje się na wysokości 67,08 m, co pozwala na spojrzenie na Elbląg i okoliczne tereny z perspektywy lotu ptaka. Aby dostać się na taras, trzeba pokonać 365 schodów, dlatego zalecamy zaopatrzyć się w wodę i wygodne obuwie – powiedziała Agnieszka Sławińska z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wieża jest dostępna dla zwiedzających każdego dnia, z wyjątkiem poniedziałków. Zwiedzanie odbywa się od wtorku do piątku w godzinach 10-17, w sobotę od 10-14, a w niedzielę w godzinach 14-17. Ostatnie wejście jest możliwe na pół godziny przed zamknięciem. Wstęp na taras jest płatny.
Wieża ma 97 m wysokości, co czyni katedrę jedną z najwyższych świątyń w Polsce, a najwyższą na prawym brzegu Wisły. Taka sama wysokość ma najwyższy kościół we Wrocławiu – archikatedra św. Jana Chrzciciela, a z budynków świeckich – PZU Tower w Warszawie, wybudowany w 2000 roku – poinformowali pracownicy elbląskiego muzeum.
Patron żeglarzy i kupców
Elbląska katedra pw. św. Mikołaja, patrona miasta, żeglarzy i kupców, pochodzi z pierwszej połowy XIII wieku. Obiekt ten był wielokrotnie rozbudowywany i odbudowywany. Po pożarze w 1777 roku wieża została rozebrana, a w 1907 roku zbudowano nową. Świątynia została ponownie zniszczona podczas walk o miasto między wojskami sowieckimi a niemieckimi na początku 1945 roku.
Obecny kształt katedra uzyskała po odbudowie, która miała miejsce w latach 1948-65. W latach 90. XX wieku wymieniono pokrycie hełmu wieży, a do grudnia 2014 roku przeprowadzono gruntowną konserwację murów wszystkich elewacji i wieży, dostosowując ją jednocześnie do potrzeb turystów.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS