- • Zeznania podatkowe PIT za 2023 rok trzeba złożyć do 30 kwietnia 2024 roku. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godziny 18.
- • Najprostszą formą rozliczenia podatku jest usługa Twój e-PIT. Podatnicy złożyli już w ten sposób ponad 6,7 mln deklaracji. PIT można też złożyć przez system e-Deklaracje lub w formie papierowej.
- • Do 30 kwietnia można zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Potem Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38.
- • Rozliczający się podatnicy mogą skorzystać ze wsparcia infolinii Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w godzinach 8-18.
– Do 30 kwietnia mamy czas na rozliczenie PIT za 2023 rok. Warto pamiętać, że najszybciej i najprościej zrobimy to za pomocą usługi Twój e-PIT. Elektroniczne rozliczenie zapewnia też szybki zwrot nadpłaty podatku – podkreśla wiceminister finansów szef KAS Marcin Łoboda.
Twój e-PIT – zeznanie przygotowane przez KAS
Twój e-PIT to prosty i bezpieczny sposób na rozliczenie z urzędem skarbowym. Działa przez całą dobę i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu. Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym (e-US), na stronie podatki.gov.pl.
Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się za pośrednictwem login.gov.pl, identyfikując się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikacją mObywatel. Te formy logowania pozwalają w pełni korzystać ze wszystkich funkcjonalności e-Urzędu Skarbowego.
Dodatkowo do samej usługi Twój e-PIT można zalogować się także danymi podatkowymi. Więcej informacji dotyczących logowania się tą metodą znajduje się na stronie: www.podatki.gov.pl/e-urzad-skarbowy/logowanie-do-e-us/#da.
Zmodyfikuj lub zatwierdź rozliczenie Twój e-PIT
W formularzach udostępnionych w usłudze Twój e-PIT podatnicy znajdą dane, do których dostęp ma Krajowa Administracja Skarbowa. W przypadku rozliczeń np. etatowców oznacza to, że w wielu wypadkach wystarczy samo przejrzenie PIT i ewentualne zmiany wynikające, np. z odliczenia darowizny czy skorzystania z ulgi na internet.
– Warto zalogować się do e-Urzędu Skarbowego i sprawdzić swoje rozliczenie podatkowe przygotowane w usłudze Twój e-PIT zanim zostanie automatycznie zaakceptowane przez system. Do 30 kwietnia w zeznaniu możemy jeszcze wprowadzić korzystne zmiany, uwzględnić przysługujące odliczenia i ulgi, które nie są automatycznie przypisane w systemie. Możemy też zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1,5% podatku – wskazuje wiceminister finansów zastępca szefa KAS Małgorzata Krok.
1 maja – początek automatycznej akceptacji zeznań PIT-37 i PIT-38
Do 30 kwietnia 2024 roku podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 rok, to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie, nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań.
O północy 1 maja 2024 roku rozpocznie się automatyczna akceptacja zeznań w usłudze Twój e-PIT. Przewidujemy, że potrwa ona do 7 maja br. Usługa w tym czasie nie będzie dostępna.
Po zakończeniu automatycznej akceptacji zeznań podatnicy będą mieli wgląd do swoich zeznań i będą mogli pobrać Urzędowe Potwierdzenie Odbioru tzw. UPO. Będą mogli też złożyć korektę zeznania – zarówno tego, które zostało zaakceptowane automatycznie jak i innych złożonych samodzielnie i dostępnych w ramach usługi.
Twój e-PIT dla przedsiębiorców
W tym roku po raz pierwszy z usługi Twój e-PIT mogą korzystać również osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej. Z rozliczenia mogą korzystać także osoby z zawieszoną działalnością gospodarczą.
W rozliczeniu udostępnionym w usłudze Twój e-PIT przedsiębiorcy muszą uzupełnić część informacji, których KAS nie posiada. Podatnik, który miał zarejestrowaną działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej, samodzielnie uzupełni w zeznaniu dane dotyczące:
- • przychodów,
- • kosztów uzyskania przychodów (w PIT-36 i PIT-36L),
- • składek na ubezpieczenia społeczne, a w przypadku działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem lub podatkiem liniowym również składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz
- • ulg i odliczeń, o ile podatnikowi przysługuje taka ulga lub odliczenie.
Po uzupełnieniu tych danych przedsiębiorca powinien zaakceptować i wysłać elektronicznie zeznanie w usłudze Twój e-PIT.
System e-Deklaracje
Zeznania podatkowe można również złożyć w formie elektronicznej za pomocą systemu e-Deklaracje. Poprzez e-Deklaracje mogą rozliczać się zarówno przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej.
Zeznania papierowe
Formularze PIT można też składać w formie papierowej w urzędach skarbowych. 30 kwietnia 2024 roku urzędy skarbowe w całej Polsce (z wyjątkiem wyspecjalizowanych urzędów skarbowych) będą czynne do godziny 18.00.
W przypadku zeznań wysłanych pocztą o zachowaniu terminu decyduje data stempla pocztowego.
Wsparcie Krajowej Informacji Skarbowej
Wsparcie dla rozliczających się podatników zapewnia Krajowa Informacja Skarbowa (KIS). Pracownicy infolinii KIS udzielają informacji dotyczących zeznań rocznych i usługi Twój e-PIT pod numerami telefonów:
- • 22 330 03 30 (z telefonów komórkowych)
- • 801 055 055 (z telefonów stacjonarnych)
- • +48 22 330 03 30 (z zagranicy)
od poniedziałku do piątku w godzinach 8-18.
Można też skorzystać z chatbota KASPRO dostępnego na podatki.gov.pl, który odpowiada na pytania dotyczące zeznań w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Informacje związane z rozliczeniem podatku PIT za 2023 rok podatnicy znajdą również na stronie podatki.gov.pl.
Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS