Od 2007 roku Forum Przeciw Depresji prowadzi ogólnopolską akcję społeczną, która ma na celu zwiększenie świadomości na temat depresji oraz podkreślenie jej charakteru chorobowego. W tegorocznej edycji kampanii skupiono się na problemie depresji nastoletniej, organizując cykl szkoleń dla rodziców pod hasłem “Akademia Uważnego Rodzica”.
Rozpoczynający się w maju program ma na celu nie tylko edukację, ale także przekazanie praktycznych narzędzi wspierających rodziców w komunikacji z nastolatkami oraz w radzeniu sobie z ich problemami emocjonalnymi.
Kampania pomaga osobom chorym i ich rodzinom w pokonywaniu trudności oraz zachęca do skorzystania z pomocy lekarzy, terapeutów i grup wsparcia. Od kilku edycji koncentruje się właśnie na problemie depresji nastoletniej, edukując szeroko na temat tego, czym jest depresja wśród nastolatków, jakie są jej objawy – również te mniej oczywiste, dlaczego dochodzi do podjęcia prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży oraz jak można pomóc młodym osobom.
Akademia Uważnego Rodzica organizowana jest przez Forum Przeciw Depresji oraz platformę Życie Warte Jest Rozmowy. Pod tym hasłem kryje się cykl spotkań edukacyjnych adresowany do rodziców nastolatków, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę na temat potrzeb nastolatków i doskonalić komunikację z dziećmi. Honorowy patronat nad tymi jakościowymi szkoleniami objął Mazowiecki Kurator Oświaty oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji.
Cykl czterech spotkań zrealizowany zostanie w 2 grupach zarejestrowanych na nie rodziców i innych uczestników – w maju oraz październiku 2024. Spotkania będą prowadzone w przestrzeni online przez 2 trenerki wykorzystujące aktywizujące metody pracy. Pierwsza edycja warsztatów startuje już 8 maja i odbywać się będzie co tydzień, przez trzy kolejne środy, tj.15.05, 22.05, 29.05., zawsze w godzinach popołudniowych (18:00-20:00).
Program cyklu obejmuje następujące tematy:
-
Spotkanie 1: Nastolatek – już nie dziecko, jeszcze nie dorosły
-
Spotkanie 2: Kryzys emocjonalny – jak rozpoznać, jak reagować i jak się nim nie zarazić
-
Spotkanie 3: Rozmowy, które wspierają
-
Spotkanie 4: Gdzie i kiedy szukać pomocy
Zaplanowane szkolenia mają niekomercyjny charakter, co oznacza, że będą bezpłatne dla uczestników, a jedyny ich cel to przekazanie wiedzy i praktycznych narzędzi do kontaktu z nastolatkiem. Warunkiem uczestnictwa w szkoleniach jest deklaracja udziału we wszystkich spotkaniach danego cyklu. Tylko wtedy efekt edukacyjny będzie pełny i da realne wzmocnienie rodzicowi/opiekunowi nastolatka. Obowiązkowej rejestracji dokonać można za pośrednictwem wydarzenia na Facebooku: https://fb.me/e/6mj4oWXNW oraz poprzez linki zamieszczone na końcu tego komunikatu. Na każde wydarzenie należy zapisać się osobno.
„Zdrowie psychiczne odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu naszego dobrostanu i jakości życia. Edukacja, szczególnie ta przekazywana przez najbliższych, ma istotny wpływ na kształtowanie odporności psychicznej i radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami. Właściwe wsparcie na wczesnych etapach może znacząco zwiększyć szanse na zachowanie zdrowia psychicznego w dorosłym życiu. Dlatego tak ważne jest wyposażanie rodziców i opiekunów w wiedzę i narzędzia edukacyjne, by świadomie potrafili reagować na kryzys, depresję czy – w skrajnych przypadkach – zachowania samobójcze dzieci i młodzieży.” – mówi Jolanta Palma, suicydolożka, konsultantka i interwentka kryzysowa, współorganizatorka kampanii społecznej „Życie warte jest rozmowy”, która specjalizuje się w działaniach z zakresu promocji zdrowia psychicznego i wspiera merytorycznie Forum Przeciw Depresji.
W trakcie szkoleń ekspertki przekażą uczestnikom rzetelną, merytoryczną wiedzę oraz praktyczne wskazówki i narzędzia, które ułatwią kontakt z nastolatkiem. Uczestnicy dowiedzą się, jak mogą wspierać nastolatka, który choruje na depresję, a także zdobędą wiedzę, gdzie mogą szukać pomocy w przypadku choroby dziecka / podopiecznego.
„To, co zdecydowanie wyróżnia kampanię Forum Przeciw Depresji to fakt, że przede wszystkim skupia się ona na realnej pomocy osobom chorym i ich najbliższych” – podsumowuje Ewa Ciepałowicz, CSR & Internal Communication Manager Corporate Communication & Public Affairs Department w Servier Polska, długoletnia inicjatorka i koordynatorka działań kampanii. „Dotychczas działaniami edukacyjnymi objęliśmy ponad 17 500 osób, a z bezpłatnych konsultacji skorzystało blisko 6 500 osób. Efekt dotarcia do społeczeństwa z informacjami dotyczącymi depresji jest jeszcze większy, kiedy weźmie się pod uwagę również setki artykułów i audycji na temat depresji w mediach. Mamy na swoim koncie prawdziwe osiągniecie w postaci wieloletniego nagłaśniania tematu i prowadzenia skutecznych działań pomocowych i profilaktycznych.” – kontynuuje.
Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji działa w każdą środę i czwartek, w godz. 17:00-19:00)
W ramach kampanii prowadzone są również całorocznie aktywności na stronie internetowej www.forumprzeciwdepresji.pl. Strona kampanii Forum Przeciw Depresji powstała z myślą o osobach chorujących na depresję, ich rodzinach, a także wszystkich zainteresowanych tym tematem. Jest miejscem, w którym znajdują się sprawdzone, merytoryczne, ale też praktyczne informacje. To źródło rzetelnej wiedzy o depresji, a informacje tam zawarte są przygotowane pod opieką specjalistów – lekarzy psychiatrów i psychologów. To niezwykle ważne, ponieważ wciąż wiele osób nie wie, gdzie szukać sprawdzonych informacji na temat choroby czy też gdzie uzyskać profesjonalną pomoc specjalisty. Na stronie kampanii Forum Przeciw Depresji znajdują się również unikatowe, bardzo potrzebne i przydatne informacje, które pomagają w walce z chorobą i w szukaniu profesjonalnego wsparcia, m.in.: zakładka „Gdzie szukać pomocy”.
W ramach kampanii działa również profil na Facebooku www.facebook.com/ForumPrzeciwDepresji. Jest to kolejne miejsce będące źródłem rzetelnej informacji o depresji, aktualnościach dotyczących kampanii, ciekawych artykułów czy nowości medycznych i naukowych. Profil kampanii cieszy się dużym zainteresowaniem; liczba osób, które go obserwują, like’ują czy komentują stale rośnie.
Źródła:
materiały prasowe
Autor: Nina Nowak
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS