A A+ A++

Polska potrafi być piękna, jednak żeby odszukać bajkowe krainy, trzeba zejść z utartych szlaków i wybrać się w mniej znane okolice. Południowo-zachodnia Polska ma wiele do zaoferowania i każdy znajdzie tam coś w sam raz dla siebie. Jeśli nie masz pomysłu na weekend i szukasz nowego miejsca do odkrycia, zobacz, co możesz znaleźć w dolinie rzeki Bystrzycy.

Zobacz wideo
Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu

Zagórze Śląskie skarb Dolnego Śląska

Odkrywając zakątki Polski, czasem trafiamy na prawdziwe perełki. Jedną z nich jest niewielka miejscowość z ogromnym potencjałem i bogatą historią. Zagórze Śląskie, istniało już w czternastym wieku. Wieś była wówczas osadą związaną z zamkiem Grodno, dlatego pierwotnie nosiła jego nazwę. Już w XIV wieku w okolicach wybudowano pierwszy kościół parafialny Podwyższenia Krzyża Świętego, który można podziwiać do dzisiaj. W 1825 roku we wsi istniało 61 domów, a także prężnie funkcjonujący browar, gorzelnia, 3 młyny wodne, olejarnia, tartak, młyn do mielenia kory dębowej, 5 warsztatów bawełnianych oraz 53 warsztaty lniane, co sprawiało, że wioska była całkowicie samodzielna. W połowie XIX wieku miejsce to zaczęło zdobywać na popularności jako miejscowość letniskowa, a kiedy powstała Kolej Bystrzycka oraz Jezioro zaporowe, Zagórze Śląskie stało się ważnym punktem na mapie Dolnego Śląska.

Atrakcje w okolicy Zagórza Śląskiego

Jezioro Bystrzyckie nazywane również Jeziorem Lubachowskim, jest pięknie położone w otoczeniu zielonych wzgórz u podnóża Zamku Grodno w dolinie pomiędzy Górami Sowimi i Pogórzem Wałbrzyskim. Należy do jednych z najpiękniejszych jezior zaporowych w Sudetach. Piaszczysta plaża i kąpieliska gwarantują świetne miejsce odpoczynku latem, a baza sportów wodnych zapewnia rozrywkę aktywnym turystom. Tuż nad wodami jeziora wybudowano nowoczesny hotel z domkami na wynajem. Co ciekawe dopiero w 2015 roku miejsce to zostało udostępnione do kąpieli, wcześniej wykorzystywano wody zbiornika jako wodę pitną dla pobliskich miejscowości. W tym samym roku w związku z remontem zapory, woda z jeziora została spuszczona, a to odsłoniło pozostałości zatopionej wsi Śląska Dolina (Schlesierthal).

Zapora wodna zbudowana w 1917 roku, powstała, aby kontrolować przepływ rzeki Bystrzycy. Wraz ze zbiornikiem jeziora i całą okolicą stanowią atrakcję turystyczną Gór Sowich. Nad północno-zachodnim brzegiem jeziora znajduje się wzniesienie o nazwie Choina z ruiną piastowskiego zamku Grodno znanego dawniej jako Kynsburg. Według dawnych podań mury gotyckiego zamku wzniesione zostały w XIII wieku prawdopodobnie przez Bolka I, księcia świdnicko-jaworskiego. Pod koniec XVI w. zamek został przebudowany na renesansową rezydencję. Od 2008 roku zamek jest własnością gminy Walim, która w 2018 roku uruchomiła w nim hotel oraz restaurację. Obecnie Zamek Grodno jest jedną z najważniejszych i najlepiej zachowanych warowni na terenie Dolnego Śląska. Zamek można zwiedzać przez cały rok, bilet dla osoby dorosłej wynosi 35 złotych. Miejsce to może stać się również idealnym tłem do sesji ślubnej za jedyne 200 złotych.

Kolei Bystrzycka i jej otwarcie było wielkim wydarzeniem, które połączyło Zagórzem Śląskim ze Świdnicą i Jedliną-Zdrój, przebiegając wzdłuż doliny rzeki Bystrzycy. Do dziś można zobaczyć stary dworzec kolejowy. Wszystkie te atrakcje zostały pokazane na filmiku nagranym z drona na koncie YouTube Dorota x Pawel.

Jak najlepiej dotrzeć w okolice Zagórza Śląskiego

Najbliżej położone większe miasto to Wałbrzych, które dzieli z Zagórza Śląskiego około 12 kilometrów. Z Wrocławia trasą DK35 dojedziemy w nieco ponad godzinę, do pokonania samochodem mamy około 66 kilometrów. Jeśli chcemy skorzystać z transportu publicznego, z Poznania czy Katowic mamy do pokonania cztero lub pięciogodzinną trasę pociągiem, z kilkoma przesiadkami. Z Zagórza Śląskiego blisko już do granicy z Czechami, planując dłuższą wycieczkę do czeskiego Hradec Kralove mamy do pokonania odległość około 100 kilometrów.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPożar w bloku na ul. Papieża Jana Pawła II (foto)
Następny artykułZespół Wilfredo Leona i Kamila Semeniuka mistrzem Włoch