Kwiecień, który określany jest mianem miesiąca autyzmu, powoli dobiega końca. W naszym mieście wciąż odbywają się różnego rodzaju wydarzenia związane z obchodami Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, których organizatorem jest Fundacja DR OTIS. Za nami już takie akcje jak „Niebieski Marsz”, „Lekcje o autyzmie” oraz „Autyzm na kółkach”.
Wciąż przyjmowane są zgłoszenia do IV Konkursu Fotograficznego „Autyzm w kadrze”. W maju warto wziąć udział w Gali finałowej, która będzie z jednej strony podsumowaniem tegorocznych obchodów, a z drugiej strony przedsięwzięciem rozrywkowym bogatym w występy wokalne i taneczne. Całe przedsięwzięcie objął patronatem honorowym Prezydent Miasta Łomża dr Mariusz Chrzanowski.
Jest to już dziewiąta próba zintegrowania miasta z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Głównym celem jest zwrócenie uwagi Łomżan na fakt, że autyzm dotyczy sporej i niestety ciągle rosnącej liczby mieszkańców naszego miasta. Wzmacnianie świadomości o autyzmie i „odczarowywanie” często krępujących zachowań z jego spektrum, pozwoli na budowanie harmonijnej społeczności naszego miasta, wykazującej większe zrozumienie, a z czasem i akceptację dla autystycznej odmienności.
Co wydarzyło się do tej pory?
Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczęły się 5 kwietnia. Zainaugurował je „Niebieski Marsz”, który o godz. 10:00 wyruszył z Parkingu Parafii pw. Krzyża Świętego w Łomży. Trasa marszu przebiegała ulicami Zawadzka – Sikorskiego – Szosa Zambrowska – Polowa – Giełczyńska – Parking na Placu Niepodległości. Wspólne kroczenie ulicami naszego miasta było wyrazem solidarności z osobami dotkniętymi zaburzeniami ze spektrum autyzmu. W wydarzeniu wziął udział Prezydent Miasta Łomża dr Mariusz Chrzanowski oraz przedstawiciele Urzędu Miejskiego. Licznie dopisały dzieci i młodzież z łomżyńskich szkół i przedszkoli. Nie zabrakło osób dotkniętych zaburzeniami ze spektrum i ich rodzin. We wspólnym marszu towarzyszyli nam także przedstawiciele Służby Więziennej z Grądów-Woniecko. O bezpieczeństwo uczestników zadbali funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji oraz ratownicy medyczni z Grupy Ratowniczej „Nadzieja”.
Od 8 kwietnia wolontariusze Fundacji DR OTIS przez dwa tygodnie odwiedzali uczniów Szkół Podstawowych z „Lekcjami o autyzmie”. W tym czasie przeprowadzili 30 lekcji dla 35 nauczycieli i 584 uczniów. W ramach spotkań odbywały się zajęcia warsztatowe, podczas których uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się czym jest autyzm, jak odbiera świat osoba z autyzmem oraz częściowo doświadczyć trudności sensorycznych, które często są objawem towarzyszącym zaburzeniom ze spektrum. Celem lekcji było uwrażliwienie młodzieży na fakt, że osoby z autyzmem żyją wśród nas, choć bardzo często na pierwszy rzut oka nie widać trudności, z jakimi się zmagają. Głównym założeniem było wzbudzenie w młodzieży postawy tolerancji, akceptacji i uważności na drugiego człowieka. W akcji edukacyjnej udział wzięły: Szkoła Podstawowa w Konarzycach, SP 1 w Łomży, Zespół Szkół Katolickich w Łomży, SP 10 w Łomży, Szkoła Podstawowa w Podgórzu, SP 7 w Łomży, SP 1 w Łomży, SP 5 w Łomży oraz Szkoła Podstawowa w Jarnutach. Uczniowie z zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach, zadając pytania i dzieląc się własnym doświadczeniem kontaktu z osobami z autyzmem.
Kolejną okazją do pogłębiania swojej wiedzy z zakresu zaburzeń ze spektrum autyzmu była podróż „Niebieskim Autobusem”. W ramach akcji „Autyzm na kółkach” wolontariusze Fundacji DR OTIS towarzyszyli pasażerom jednego z łomżyńskich autobusów MPK, opowiadając zainteresowanym osobom czym jest autyzm oraz odpowiadając na pytania, które pojawiały się w trakcie jazdy. Pogadanki edukacyjne cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony pasażerów.
Co jeszcze przed nami?
Pomimo faktu, że kwiecień dobiega końca, Fundacja DR OTIS nie zwalnia tempa działań, zachęcając do dalszego udziału w obchodach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Do 30 kwietnia można zgłaszać prace do IV Konkursu Fotograficznego „Autyzm w kadrze” (regulamin i szczegóły znajdują się na Facebooku Fundacji DR OTIS). Konkurs ma charakter otwarty, podzielony został na trzy kategorie wiekowe, przeznaczony jest dla pasjonatów, amatorów i profesjonalistów. Udział w konkursie może wziąć każda osoba, która ma chęć podzielić się swoją perspektywą widzenia autyzmu. Niezależne jury wyłoni laureatów, którzy swoje nagrody odbiorą na Gali finałowej ŚDŚA 2024, na którą już dziś zapraszają organizatorzy. Podsumowanie i jednocześnie zakończenie obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu 2024 obędzie się w Hali Kultury w Łomży (Stary Rynek 6) w dniu 24 maja 2024. Podczas Gali wystąpi wielu gości, a przebieg wydarzenia będzie niósł ze sobą ogrom niespodzianek muzycznych i tanecznych.
Podziękowania za okazane wsparcie
Organizacja wydarzenia nie byłaby możliwa, gdyby nie pomoc wielu firm, instytucji i ludzi dobrej woli. Dziękujemy partnerom, którzy wspierali nas w organizacji przedsięwzięcia. Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy do: Parafii Krzyża Świętego w Łomży, Grupy Ratowniczej NADZIEJA, Szkoły Podstawowej Specjalnej dla Dzieci z Autyzmem i Niepełnosprawnościami Sprzężonymi w Łomży, Przedszkola Niepublicznego „Nutka” w Łomży, Przedszkola Niepublicznego „Motylek” w Łomży, a także Przedszkola Niepublicznego „Kredka” w Kolnie.
Ogromne wyrazy wdzięczności należą się także sponsorom, którzy wsparli organizację obchodów Dnia Autyzmu. Wielkie serca okazały w tym roku liczne firmy oraz osoby prywatne: Powszechny Zakład Ubezpieczeń, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Łomży, Zakład Gospodarowania Odpadami Sp. z o. o., Zakłady Spożywcze “Bona” sp. z o.o. w Łomży, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska z Piątnicy, PHUT Trans Bora – Edyta Stachelska, Spółdzielnia Mieszkaniowa „PERSPEKTYWA”, FARMAL w Łomży, Studio fotograficzne Foto Gabs w Łomży, Dachy Zaborszczyk, Hexa Bank Spółdzielczy, Literkowo w Łomży, Kajaki Morgowniki, Sklep Sympatia, PM Perfekt Media, LA Interiors, Drukarnia BoDruk w Łomży, Sklep Pisak, Bezowa Chmurka, Centrum Zdrowia „Medicor”, Komora hiperbaryczna „Medicor” w Łomży, Orient SPA, Prywatny Darczyńca – p. Agnieszka Kuczyńska oraz Posłanka na Sejm RP Alicja Łepkowska-Gołaś.
tekst płatny
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS