A A+ A++

Przypominamy o prawach pacjenta i podpowiadamy, gdzie i jak się poskarżyć, jeśli nie są respektowane. Będąc świadomym i aktywnym pacjentem zyskujemy wpływ na system opieki zdrowotnej. Do łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w 2023 roku wpłynęły 244 skargi na placówki medyczne. – Każdą wnikliwie wyjaśniliśmy z zainteresowanymi stronami – zapewnia NFZ.

Kilka dni temu media obiegły wypowiedzi Sandry Kubickiej na temat wizyty w SOR jednego z łódzkich szpitali, jej przebiegu i kontaktu z lekarzem. Cytat za plejada.pl: Nigdy nie zrozumiem osób, które chcą ratować ludzkie życie, a później traktują pacjentów jak zwierzęta. (…) Jak to jest, że lekarz nie rozumie, co mówi pacjentka, a pacjentka nie rozumie, co mówi lekarz. (…) Skoro bierzemy już na stanowisko jakieś osoby, to trzeba się umieć dogadać. A jak ludzie się nie dogadują, to daje się inną osobę, która rozumie ten język. Kpina z człowieka.

R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą

Europejski Dzień Praw Pacjenta to dobra okazja, by przypomnieć o prawach pacjenta i o tym, że będąc świadomym i aktywnym pacjentem, możemy mieć wpływ na system opieki zdrowotnej. Pacjenci, którzy mają trudności z realizacją świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, mogą złożyć skargę do NFZ.

– Każdy pacjent ma prawo do świadczeń zdrowotnych udzielanych z należytą starannością, odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej – zapewnia Anna Leder z łódzkiego oddziału NFZ.

Do czego masz prawo?

Jako pacjent masz prawo do:

  • świadczeń zdrowotnych,
  • tajemnicy informacji oraz uzyskania informacji o swoim zdrowiu,
  • dostępu do dokumentacji medycznej,
  • poszanowania intymności i godności,
  • poszanowania życia prywatnego i rodzinnego,
  • wyrażenia zgody na udzielenie określonych świadczeń,
  • zgłaszania działań niepożądanych produktów leczniczych,
  • zgłaszania sprzeciwu wobec opinii albo orzeczenia lekarza,
  • opieki duszpasterskiej,
  • przechowywania rzeczy wartościowych (szpital oraz każdy inny podmiot udzielający stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych mają obowiązek zapewnić Ci bezpłatne przechowywanie rzeczy wartościowych w depozycie).

Niektórym pacjentom (np. kobietom w ciąży lub zasłużonym honorowym dawcom krwi) przysługują uprawnienia szczególne. Zakres takich uprawnień różni się w zależności od tego, do jakiej grupy należysz. Aby skorzystać z przysługujących uprawnień, musisz przedstawić dokume … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZazieleniamy Bulwar Filadelfijski
Następny artykuł#AkademiaCzystegoPowietrza2024 – Zaproszenie