Taka sesja powinna być zwołana w terminie do 7 dni po ogłoszeniu zbiorczych wyników wyborów, czyli dopiero po II turach, które w wielu miastach i gminach naszego regionu odbędą się 21 kwietnia. Do czasu złożenia ślubowania przez nowo wybranych wójtów, burmistrzów i prezydentów swoje obowiązki pełnią dotychczasowi włodarze miast i gmin oraz ich zastępcy.
Nawet jeśli w tych miejscowościach nie będzie wyborczej dogrywki, to nowe kadencje nie rozpoczną się wcześniej niż przełom kwietnia i maja, bo wybory są ogłoszone jako całość, czyli z I i II turą. Decyzje podejmowane w czasie oczekiwania na nowe władze są ważne. Nowo wybrani włodarze mają obowiązek złożenia ślubowania, odmowa jest równoznaczna z wygaśnięciem mandatu.
Ślubowanie składają również ci, którzy po raz kolejny będą pełnić funkcję prezydenta, burmistrza czy wójta. Dopiero od tego momentu mogą pełnić swoje obowiązki i podejmować wiążące decyzje. Ślubowanie składa się przed radą miasta lub gminy, najczęściej jest więc tak, że najpierw odbywa się pierwsza sesja nowej kadencji, na której ślubują radni, a tuż po niej ślubowanie składają wybrani na stanowisko wójta, burmistrza lub prezydenta.
Czytaj także:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS