A A+ A++

Osobom, które skończyły sto lat, przysługuje comiesięczne „świadczenie honorowe”. Obecnie wynosi ono 6246,13 zł brutto.

W Małopolsce ZUS wypłaca 349 takich świadczeń. Najwięcej ZUS w Krakowie – 176. Po tyle samo świadczeń wypłacają placówki ZUS w Nowym Sączu i Chrzanowie – po 67. Natomiast tarnowski oddział przekazuje 39 świadczeń.

Najstarsza osoba w regionie, która świadczenie pobiera z krakowskiego ZUS-u, ma 107 lat.

Wysokość „świadczenia honorowego” równa jest kwocie bazowej, która służy do obliczania emerytur i rent. Jest ustalana corocznie od 1 marca, a jej wysokość to 100 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia zmniejszonego o pobrane składki na ubezpieczenia społeczne w poprzednim roku kalendarzowym. Obecnie wynosi 6246,13 zł brutto. Dodatek po ukończeniu 100 lat jest więc co roku wyższy, a raz przyznany nie jest waloryzowany. Dlatego emeryci otrzymują równe kwoty „świadczenia honorowego”.

Kiedy potrzebny jest wniosek?
Jak informuje Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego, osoby pobierające emeryturę lub rentę z ZUS nie składają wniosku o to świadczenie. Gdy skończą sto lat przyznawane jest z urzędu przez Prezesa ZUS. Wniosek muszą złożyć stulatkowie, którzy dotychczas nie pobierali żadnego świadczenia z ZUS. Dotyczy to najczęściej kobiet rezygnujących z pracy, by zająć się dziećmi. Wniosek o „świadczenie honorowe” można dostarczyć do najbliższej placówki ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie jest jedyną instytucją, która wypłaca dodatkowe pieniądze po ukończeniu 100 lat. Wypłaty realizują też KRUS i resortowe zakłady emerytalne: MSWiA oraz MON.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWiosenne płukanie sieci wodociągowej w Olsztynie
Następny artykułAnkieta wyborcza w Ełku: czego oczekują ełczanie?