26 marca wchodzi w życie rozporządzenie Ministra zdrowia regulujące kwestie szkoleń z udzielania pierwszej pomocy dla pracowników sektora medycznego oraz innych zawodów.
Wprowadzona w 2023 roku ustawa o niektórych zawodach medycznych miała na celu dążenie do uregulowania sektora opieki zdrowotnej. Osoby wykonujące wymienione w ustawie zawody medyczne przyjmują jednocześnie na siebie obowiązek udzielania pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Na pracodawcy zaś spoczywa konieczność zapewnienia szkoleń z tego zakresu dla osób wykonujących wymienione w ustawie zawody medyczne.
Kto musi udzielać pierwszej pomocy?
Projekt ministerstwa zdrowia obejmuje 15 zawodów. To asystentki stomatologiczne, elektoradiolodzy, higienistki stomatologiczne, instruktorzy terapii uzależnień, opiekunowie medyczni, optometryści, ortoptyści, podiatrzy, profilaktycy, protetycy słuchu, technicy farmaceutyczni, technicy masażyści, technicy ortopedzi, technicy sterylizacji medycznej, terapeuci zajęciowi. W tych zawodach umiejętność udzielania pierwszej pomocy staje się zatem elementem pracy zawodowej.
Dodatkowo, resort zdrowia w nowym rozporządzeniu podkreślił rolę szkoleń z udzielania pierwszej pomocy, które wynikają z art. 2091 § 1 Kodeksu pracy. Zgodnie z nim, obowiązkiem każdego pracodawcy jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Również zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy zakład pracy jest zobowiązany do wyznaczenia pracowników, którzy zostaną przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy.
Obowiązek wpisu do rejestru
Na osobach wykonujących wymienione w ustawie zawody medyczne spoczywa obowiązek wpisania się do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Szerzej pisaliśmy o tym w tym artykule:
Od jutra przedstawiciele niektórych zawodów medycznych będą mieli obowiązek wpisu do centralnego rejestru
Autor: Ewa Basińska
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS