Doroczne nagrody przyznawane przez Prezydenta Miasta Piły trafiły w ręce laureatów podczas uroczystej gali, która w sobotę odbyła się w Regionalnym Centrum Kultury i poprowadzona została przez Macieja Orłosia. W tym roku pełniąca funkcję Prezydenta Piły Beata Dudzińska nagrodziła osoby, firmy, stowarzyszenia i instytucje, które wyróżniają się na tle innych i mające szczególne znaczenie dla pilskiej społeczności. W tym roku na scenie Teatru Miejskiego świecili najjaśniej – niczym Syriusz na zimowym nieboskłonie – nominowani i wyłonieni laureaci.
Syriusza 2023 w kategorii BIZNES — Firma, Przedsięwzięcie, Inwestycja roku otrzymała firma Kolorama, znana z produkcji wysokiej jakości żaluzji wewnętrznych wykonanych z materiałów, takich jak drewno, bambus, PVC i aluminium. Firma posiada niemal 20-letnie doświadczenie na rynku europejskim. Szerokie portfolio obejmujące bogatą gamę kolorów, stylów i wzorów, pozwala na dostosowanie oferty do indywidualnych potrzeb klientów. Kolorama wykorzystuje nowoczesne technologie, a zespół specjalistów sprawnie realizuje nawet największe zamówienia. Firma rozwija się i w ubiegłym roku wybudowała nową halę produkcyjno-magazynową przy ulicy Krzywej.
Wśród nominowanych znalazły się Craft Beans i Nijwa.
Statuetka Osobowość roku 2023 przyznana została Krzysztofowi Rauhutowi — przedsiębiorcy społecznikowi i wolontariuszowi, który od wielu lat z sukcesami prowadzi Studio K2, firmę świadczącą kompleksowe usługi poligraficzno-reklamowe. Biznes to jednak tylko drobny wycinek działalności Krzysztofa Rauhuta, który jest zawsze tam, gdzie dzieje się coś ważnego, gdzie ludzka wrażliwość i zaangażowanie są konieczne, by nieść pomoc. Strajk kobiet, pomoc dla Ukrainy, akcje z czasu pandemii: „Murem Za Gastro” i „Murem Za Kulturą” to tylko niektóre z przedsięwzięć, w których jego pomoc i wsparcie były kluczowe dla lokalnej społeczności.
Nominację w tej kategorii otrzymali także Jan Ryszard Garbarczyk i Grzegorz Graczyk.
Działalnością na rzecz społeczności lokalnej w 2023 roku wyróżniła się Ochotnicza Straż Pożarna Ratownictwo Wodne, która w Pile działa od 1998 roku. Remiza OSP mieści się przy ul. Wieniawskiego. Wykwalifikowana i dobrze wyposażona jednostka wspiera w naszym regionie nie tylko wodne akcje ratunkowe, ale również często zabezpiecza imprezy masowe, czy jedzie z dyspozycją na miejsce wypadku. Członkowie OSP regularnie utrzymują wysoką formę – biorą udział w ćwiczeniach i doskonalą zdolność operacyjną. Czasami stają w szranki w „Biegu o złotą sikawkę” lub organizują „Dętkospływ”. Popularyzują także wiedzę nt. bezpieczeństwa, prowadząc szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
Wyróżnieni w tej kategorii zostali także: Fundacja „Na pomoc” i Pilski Nocny Bieg Charytatywny.
Nagrodę Prezydenta w kategorii Sukces kulturalny roku 2023 otrzymał Tomasz Perlicjan — Penetrator Mistycznych Przestrzeni Plastycznych, który zajmuje się malarstwem, rysunkiem, scenografią i performancem. Tomasz Perlicjan jest uczestnikiem licznych wystaw krajowych i zagranicznych, a jego prace znajdują się w zbiorach galerii, muzeów oraz w rękach prywatnych. Kreuje, inspiruje i integruje pilskie środowisko artystyczne. Od lat rozświetla park miejski fantastycznymi projektami z różnych dziedzin sztuki w ramach Metafizycznej Nocy Artystycznej.
Wśród nominowanych znaleźli się także: Ewa Nowakowska i Piła Festival & Academy.
Wśród nagradzanych nie może zabraknąć sportowców. To co roku najliczniejsza kategoria, w której nominowani zostali: Xavier Rzeszut, Antonina Hader, Miłosz Bogucki, Piotr Woźniak, Magdalena Andruszkiewicz, Anna Michalak i Dawid Kalinowski.
Syriusza za Sukces sportowy 2023 otrzymał Xavier Rzeszut – niezwykle utalentowany i wszechstronny zawodnik Sportów Walki Piła. Wicemistrz Europy juniorów oraz zdobywca Pucharu Świata w Budapeszcie w Kickboxingu, w formule K1. Pomimo młodego wieku od wielu lat z sukcesami reprezentuje nasz kraj i miasto.
Wydarzeniem roku 2023 zostały uznane wszystkie wydarzenia realizowane w ramach Funduszy Norweskich — Piła jako jedno z 29 miast, zwycięzców programu „Rozwój lokalny”, otrzymała ponad 15 milionów złotych wsparcia z Funduszy Norweskich i EOG na Projekt „Miasto Piła z nową energią!”. Nowa Ścieżka Rozwoju miasta to przede wszystkim dążenie do zrównoważonego rozwoju społecznego i gospodarczego. Piła chce wspierać i inicjować aktywność mieszkańców z różnych grup wiekowych, a także budować tożsamość miejsca i pochodzenia. Pieniądze na rozwój polskich miast pochodzą ze środków, które Norwegia przyznała państwom Europy Środkowej, Południowej i krajom bałtyckim.
Wśród nominowanych znaleźli się także: Galeria MS, która działa przy Muzeum Stanisława Staszica od 20 lat, a także Pilskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, które skończyło 25 lat i świętujące 70-lecie działalności Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Pile im. Henryka Kamińskiego.
Grand Prix Syriusz 2023 w tym roku trafił w ręce Grzegorza Marciniaka.
Grzegorz Marciniak — przedsiębiorca z krwi i kości. Wiceprezes NordPartner Sp. z o. o. , prezes Kasztanowa Business Center, prezes Izby Gospodarczej Północnej Wielkopolski. Napędza i inspiruje środowisko przedsiębiorców w naszym regionie. Człowiek wielu talentów – entuzjasta nurkowania i wolontariusz działający w Stowarzyszeniu Krok po Kroku HSA, które wspiera rehabilitację osób z niepełnosprawnościami poprzez nurkowanie. Nie ma osób niezastąpionych, ale bez niego krajobraz Północnej Wielkopolski straciłby wiele kolorytu.
Wszystkim nominowanym i laureatom gratulujemy dotychczasowych sukcesów, przedsięwzięć i działalności życząc kolejnych wspaniałych projektów.
Galę uświetnili swoimi występami Pilska Orkiestra Rozrywkowa oraz Sławek Uniatowski.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS