A A+ A++

Przez niemal 600 lat ratusz był siedzibą władz miejskich, wizytówką i symbolem Braniewa – pierwszej stolicy Warmii. Teraz ten średniowieczny zabytek zostanie odtworzony – poinformowała generalna konserwator zabytków Bożena Żelazowska.

Idea odbudowy ratusza w Braniewie jest unikalnym przedsięwzięciem w skali kraju i cieszy się szerokim poparciem instytucji regionalnych i państwowych – podkreśliła.

W briefingu dotyczącym inwestycji wzięli udział m.in. wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski, wojewoda warmińsko-mazurski Radosław Król, warmińsko-mazurski wojewódzki konserwator zabytków Mirosław Jonakowski oraz dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków Michał Laszczkowski. Uczestnicy uroczystości otrzymali tabliczki „Ambasadorów Odbudowy Ratusza w Braniewie”.

Podczas wizyty w Braniewie wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego wzięła również udział w uroczystości otwarcia Szkoły Podstawowej nr 5 im. Ziemi Braniewskiej, w której zakończyła się  termomodernizacja, sfinansowana ze środków UE.

Ratusz w Braniewie – rys historyczny

Zbudowany w II połowie XIV wieku zabytek mieścił się w centralnym punkcie rynku dawnego starego miasta. Pierwsze wzmianki o ratuszu w Braniewie pochodzą z 1364 roku. Jego pierwotna bryła była niewielka, wzniesiona w stylu gotyckim. W kolejnych stuleciach ratusz był kilkukrotnie przebudowywany. Największe znaczenie budynek zyskiwał podczas corocznego wyboru władz miejskich. Przyjmowano w nim również poselstwa, prowadzono narady oraz zbierano podatki. Obiekt ten był też miejscem rozrywki i zabaw elit miejskich. W 1945 roku został zniszczony na skutek bombardowań. Dwanaście lat później pozostałości historycznej budowli wpisano do rejestru zabytków.

Wstępne prace archeologiczne w miejscu dawnego ratusza rozpoczęły się w październiku 2022 r. Objęły jego odgruzowanie, dzięki czemu odsłonięto zachowane relikty architektoniczne budowli. Pozwoliło to na przeprowadzenie archeologicznych badań sondażowych, których celem było rozpoznanie elementów starszych od zachowanych pozostałości ratusza, a następnie określenie dalszego postępowania przed przystąpieniem do prac związanych z jego odbudową.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWszystkim pięknej wiosny!
Następny artykułDodatkowe 1000 zł dla pracowników socjalnych