A A+ A++

Liczba Pi to jedna z najbardziej fascynujących i tajemniczych liczb matematycznych. Choć na co dzień w szkole wystarczająca wydaje się znajomość jej przybliżonej wartości 3,14, to niewiele osób zdaje sobie sprawę, że liczba ta ma nieskończenie wiele miejsc po przecinku. Niedawno pewna amerykańska firma, Solidigm, postanowiła pobić wszelkie dotychczasowe rekordy w odkrywaniu coraz większej ilości cyfr tej niezwykłej liczby.

Solidigm przeprowadziła obliczenia trwające aż 75 dni, w trakcie których udało im się określić aż 105 bilionów cyfr po przecinku liczby Pi. To niewyobrażalnie dużo – gdyby spróbować zapisać tę liczbę w edytorze tekstu, wykorzystując czcionkę 10, powstała linia miałaby długość 3,7 miliarda kilometrów, co znacznie przekracza odległość między Uranem a Ziemią, a nawet zbliża się do dystansu między Ziemią a Neptunem. Całe przedsięwzięcie wiązało się z przetworzeniem miliona gigabajtów danych, które przechowywano na 36 dyskach SSD.

Warto podkreślić, że liczba Pi jest zaliczana do liczb niewymiernych, co oznacza, że jej cyfry po przecinku mogą ciągnąć się w nieskończoność. Jednak w praktyce, na przykład w obliczeniach prowadzonych przez naukowców z NASA, wystarczy znajomość zaledwie 15 miejsc po przecinku, by uzyskać pełnię możliwości w zakresie zaawansowanych obliczeń. Dlaczego zatem podejmuje się wysiłek, by odkrywać coraz więcej cyfr tej liczby? Przede wszystkim jest to kwestia satysfakcji i chęci określenia realnych możliwości sprzętu, jakim dysponujemy. Solidigm dodatkowo idealnie wpisała się w ten trend, ogłaszając swój rekord 14 marca, w dniu obchodów liczby Pi.

Analizując postępy w tej dziedzinie, można zauważyć, jak dynamicznie rozwija się technologia komputerowa. Jeszcze w 2021 roku rekord wynosił niecałe 63 biliony cyfr, a do jego uzyskania potrzeba było 108 dni. Tymczasem Solidigm pobiła ten wynik w zaledwie 75 dni, osiągając ponad dwukrotnie lepszy rezultat. To pokazuje, jak szybko postępuje rozwój mocy obliczeniowej komputerów, pozwalając na coraz ambitniejsze wyzwania.

Warto także wspomnieć o rekordach wśród ludzi w zapamiętywaniu cyfr liczby Pi. Aktualnym rekordzistą jest Rajveer Meena, który w 2015 roku zapamiętał 70 000 znaków po przecinku. To imponujące osiągnięcie, potwierdzające, że ludzki umysł również może sięgać coraz dalej w odkrywaniu tajemnic tej niezwykłej liczby.

Najnowsze osiągnięcie Solidigm w odkryciu 105 bilionów miejsc po przecinku liczby Pi jest bez wątpienia imponującym wyczynem, świadczącym o nieustannym postępie technologicznym i chęci ludzkości do poznawania coraz głębszych tajemnic matematyki. Choć w praktyce znajomość tak wielu cyfr tej liczby nie jest konieczna, to sam fakt pobicia kolejnego rekordu świata stanowi ogromne wyzwanie i powód do dumy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułVassiljev: To nie fair tak mówić o “Lewym”
Następny artykułWybory 2024: kandydaci na prezydenta Pabianic odpowiadają (cz. 1)