A A+ A++

„W najgorszych chwilach zaczynała się bać, że być może zostało jej już mało czasu”.

Rzeczywiście nie miała go zbyt wiele. Frida Kahlo żyła zaledwie 47 lat. W tym czasie stworzyła około 150 obrazów, była poddana kilkudziesięciu operacjom, przeżyła kilka poronień, amputację nogi, poślubiła Diego Riverę, rozwiodła się z nim i ponownie została jego żoną. Frida to utalentowana meksykańska malarka, kobieta o ognistym temperamencie, odważna zarówno w życiu, jak i w działaniach artystycznych. Ikona niezależności i prowokacji. Barwne, wzorowane na tradycyjnych, stroje, kwiaty we włosach, mnóstwo korali, naszyjników i pierścionków oraz charakterystycznie zrośnięte brwi, przypominające skrzydła ptaka to wizerunek uwieczniony na zdjęciach i autoportretach. Nie jest tajemnicą, że te stroje skrzętnie skrywały postępujące ułomności Fridy. W dzieciństwie chorowała na polio, jako niespełna 20-latka uległa ciężkiemu wypadkowi. Długie leczenie, bolesne następstwa tych wydarzeń to nieodłączna część jej tożsamości jako kobiety i artystki.

W fabularyzowanej biografii z serii WYJĄTKOWE KOBIETY poznajemy pełen pikanterii Meksyk, uprzemysłowione Stany Zjednoczone oraz Europę tuż przed wybuchem II wojny światowej. Wędrując za tytułową bohaterką, dowiadujemy się, że kwiaty są nie tylko motywem malarskim, ale wplecione w kruczoczarny warkocz manifestują apetyt na życie. Niejako wbrew temu, jak trudne i wymagające było ono dla Fridy. Długie spódnice tuszowały ułomności ciała dotkniętego chorobą, a pod haftowanymi bluzkami i chustami krył się gorset ortopedyczny. Przyciągała wzrok i słuch, nie dała się sprowadzić do obowiązujących kanonów w żadnym aspekcie. Malowała, co czuła, kochała, kogo chciała, chowała się za ekstrawaganckim ubiorem, a jednocześnie odkrywała najbardziej intymne przeżycia na sztalugach rozstawianych najpierw nad łóżkiem szpitalnym, potem w kolejnych pracowniach malarskich. Przerosła talentem nie tylko swego męża, również artystę, ale przede wszystkim swoją epokę.

Jej płótna to sceny, na których rozgrywają się emocje, cierpienia i triumfy. Zdrady i zakochania. Fascynacje i frustracje. To dzięki ich intensywności powstały obrazy, które poruszają do dziś. Ta kobieta mogła wydawać się krucha i delikatna. W rzeczywistości jej wrażliwość była jej siłą.

Książka ukazuje, jak nad wyraz bolesne doświadczenia osobiste, kształtowały jej sztukę, naznaczając autentycznością każde pociągnięcie pędzla.

Biografia prezentuje też kontekst historyczny i społeczny. Dzięki temu łatwiej zrozumieć elementy, które wpływały na twórczość Fridy. Książka wspaniale integruje wszystkie te składowe, tworząc pełną pasji opowieść o życiu i twórczości jednej z najważniejszych postaci w historii sztuki XX wieku. Jej dzieła są symbolem triumfu kreacji nad codziennością, inspiracją, jak wykorzystać przeciwności losu do odkrywania i rozwijania swojego talentu.

Życie Fridy było intensywne i nietuzinkowe. Jej sztuka zaskakuje i nie pozostawia obojętnym. Sięgnijcie do tego wielobarwnego źródła.

Książka do wypożyczenia w filiach Książnicy Pruszkowskiej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPodczas budowy parkingu odnaleziono tajemniczy rzymski posąg
Następny artykułKonferencja szkoleniowa – “Wsparcie dziecka ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi”