Stworzenia zamieszkujące morza i oceany nadal potrafią zaskoczyć nawet doświadczonych badaczy i uczonych. Podobnie jest z niebieskimi smokami, które w ostatnich dniach ochoczo opuszczają wodę i przenoszą się na plaże w Teksasie. Niestety za bajkową nazwą i magicznym wyglądem kryje się wojownicza natura, która podczas bliższego spotkania może zadać wiele bólu.
Niebieskie jaskółki nie zwiastują wiosny, a… ból
Stworzenia zwane niebieskimi smokami wychodzą na brzeg Teksasu. Pojawiły się na plażach i wzbudzają ogromne zainteresowanie. Niestety poza pięknym, niemal nierealnym wyglądem kryje się dzika natura ów stworzeń. To w rzeczywistości ślimaki morskie, które znane są także pod nazwą gatunkową Glaucus atlanticus. Żyją m.in. w Oceanach Atlantyckim, Spokojnym i Indyjskim – miejsca ich przebywania stale się rozszerzają, a wszystko przez zmiany klimatyczne i wzrost temperatur.
Niebieskie smoki czy też niebieskie jaskółki mogą zahipnotyzować plażowicza swym bajkowym wyglądem. Jak radą badacze lepiej jednak ich nie dotykać i nie podnosić, a co najwyżej obserwować z daleka. Blisko kontakt mógłby dla ciekawskiej osoby skończyć się intensywnym bólem, który nie mija nawet przez kilka godzin. Jak przekazał Jace Tunnell, biolog morski z Texas A&M University-Corpus Christi, cytowany przez NBC News:
Krąży wiele historii o ludziach, którzy przypadkowo nadepnęli na niebieskie smoki lub podnieśli je, ścisnęli i zostali ukąszeni. Nie kończy się to dobrze. To intensywny ból. Odczuwa się go tak, jakby ktoś wbijał nam w skórę igły
Niebieskie smoki pojawiają się na plażach. Badacze ostrzegają
Chociaż toksyczne niebieskie smoki to zwierzęta morskie, które zwykle żyją w otwartym oceanie, ostatnio pojawiły się na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej. Odwiedzający plaże Teksasu powinien zachować ostrożność i unikać dotykania tych maleńkich, ale silnie toksycznych stworzeń morskich. Ślimaki mierzą zaledwie 2,5 cm, dlatego warto także uważać, by na nie nie nadepnąć i przede wszystkim pilnować, by najmłodsi nie zafascynowali się tymi barwnymi stworzeniami.
Według Tunnella smoki żyją na powierzchni wody i unoszą się do góry nogami. Ich niebieska strona sprawia, że dla ptaka wyglądają jak woda, podczas gdy srebrna strona dolna wygląda jak niebo dla każdej ryby – w ten sposób ślimak ma idealny kamuflaż, a żaden z drapieżników się na nie nie rzuci. Niestety występują także na plażach, co może stwarzać zagrożenie. Poza wyżej wspomnianym bólem niebieskie smoki mogą także spowodować nudności, wymioty, alergię, a w niektórych, alergicznych przypadkach może dojść także do trudności z oddychaniem.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS