A A+ A++

Festiwal Kultury Łowickiej, ale także koncerty inspirowane poezją Zbigniewa Herberta czy… Podróże w czasie – m.in. takie projekty otrzymały granty kulturalne od samorządu województwa łódzkiego. Czeki pomysłodawcom wręczył w Tumie marszałek Grzegorz Schreiber.

Marszałek podsumował tam dwa konkursy na organizację wydarzeń kulturalnych. W pierwszym, zatytułowanym „Kulturalnie regionalnie”, rozdysponowany został milion złotych, które w budżecie województwa zabezpieczyli na ten cel radni Sejmiku. Organizacje pozarządowe, w tym koła gospodyń wiejskich czy ochotnicze straże pożarne, mogły się ubiegać nawet o 40 tys. zł na realizację przedsięwzięć prezentujących dorobek dziedzictwa regionalnego, a także lokalnego. Mile widziane były również projekty prezentujące sylwetki i twórczość Zbigniewa Herberta w 100. rocznicę urodzin poety oraz Józefa Chełmońskiego w 110. rocznicę jego śmierci, a także popularyzujące patronów roku 2024 wskazanych przez Sejm RP.

– Budzi mój zachwyt to, że organizacji przedsięwzięć kulturalnych różnego rodzaju podejmują się koła gospodyń wiejskich, strażacy, sołtysi, malutkie organizacje pozarządowe. Robicie tyle wspaniałych rzeczy dla naszego województwa pokazując różnego rodzaju wątki z naszej historii i kultury – mówił do zebranych marszałek Grzegorz Schreiber.

Zarząd województwa łódzkiego wybrał do dofinansowania 47 zgłoszonych przedsięwzięć. Wśród nich propozycję Koła Gospodyń Wiejskich Retro-Xężanki ze Zdun, które już zapraszają na festiwal kultury „Kocham Łowickie”; Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pastelistów Pastel Art z Ozorkowa, żeby mogło zaprezentować prace Józefa Chełmońskiego w opowieściach filmowych o polskiej wsi; czy strażaków z Tumu, którzy chcą zrobić koncerty inspirowane twórczością Zbigniewa Herberta.

Pełna lista projektów, które otrzymały dotacje znajduje się na stronie lodzkie.pl/kultura.

Drugi konkurs, z którego popłynęły dotacje do organizacji pozarządowych, to znany już ze znakomitych inscenizacji historycznych „Łódzkie pamięta”. Tym razem zarząd województwa rozdysponował kwotę 500 tys. zł na 19 wydarzeń, wśród których są m.in.: Podróż w czasie do dawnego Löwenstadt śladami pamięci ofiar II wojny światowej, którą organizuje Stowarzyszenie Rozwoju Powiatu Brzezińskiego „Nasz powiat” czy gra terenowa „Śladami wysiedleń” przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich w Krzywcu w powiecie zgierskim. Pełna lista również na naszej stronie w zakładce „Kultura”.

– Jestem niezwykle zbudowany rozpiętością pomysłów, jakie do nas dotarły, ale także źródeł, skąd te pomysły pochodzą. Mamy do czynienia z ludźmi, którzy sami z siebie budują pewną przestrzeń kultury dla nas wszystkich. I robią to w sposób społeczny, samodzielny. To jest przepiękna inspiracja kulturą polską, kulturą ludową, tym wszystkim, co jest warte zachowania, warte zapamiętania. My im w tym tylko pomagamy – podkreślał marszałek Schreiber.

Wszystkie wydarzenia odbędą się w tym roku.

Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMiasto podsumowało inwestycje komunalne w 2023 roku
Następny artykułAutomobilklub świętuje Dzień Kobiet – zaprasza na samochodowe zawody