A A+ A++

Ostatnie doniesienia na temat eksperymentalnego napędu kwantowego, rozwijanego przez firmę IVO Ltd. we współpracy z Rogue Space Systems, wzbudziły ogromne emocje w środowisku naukowym oraz wśród entuzjastów kosmosu. Napęd ten, określany jako rewolucyjny z powodu swojej zdolności do generowania ciągu bez wykorzystania tradycyjnego paliwa, miał potencjał zmienić zasady gry w eksploracji kosmicznej.

Satelita Barry-1, który miał na pokładzie wspomniany napęd, został wyniesiony na orbitę za pomocą rakiety Falcon 9 firmy SpaceX 11 listopada 2023 roku. Misja ta wzbudziła duże nadzieje, jako że napęd kwantowy miał zostać po raz pierwszy przetestowany w warunkach orbitalnych, co miało dostarczyć cennych danych na temat jego realnej wydajności i potencjału zastosowania.

Niestety, pomimo początkowego sukcesu w postaci udanego startu i rozmieszczenia satelity na orbicie, misja napotkała na poważne problemy techniczne. Rogue Space Systems poinformowała, że Barry 1 doświadczył problemów z systemem zasilania już wkrótce po starcie, co utrudniało normalne funkcjonowanie satelity. Sytuacja pogorszyła się na tyle, że 9 lutego 2024 roku firma straciła wszelki kontakt z Barry 1, co uniemożliwiło dalsze testy napędu kwantowego. Richard Mansell, założyciel i prezes IVO Ltd., wyraził swoje rozczarowanie, podkreślając, że napęd nawet nie został włączony przed utratą łączności.

Ten niefortunny obrót spraw sprawił, że nie udało się potwierdzić ani obalić tez dotyczących działania napędu kwantowego w przestrzeni kosmicznej. Pomimo sceptycyzmu wielu naukowców, którzy kwestionują możliwość działania takiego napędu bez wykorzystania reakcji masowej – a co za tym idzie, naruszania zasad fizyki newtonowskiej – ekipa IVO nie poddaje się. Mansell zapowiedział, że prace nad ulepszeniem napędu trwają, a firma rozważa kolejne próby orbitalne.

Pomimo tych przeszkód, projekt napędu kwantowego nadal wzbudza zainteresowanie jako potencjalna przyszłość podróży kosmicznych. Technologia, która pozwalałaby na generowanie ciągu bez konieczności używania paliwa, mogłaby diametralnie obniżyć koszty i złożoność misji kosmicznych, otwierając nowe możliwości dla eksploracji kosmosu. To zaś stanowiłoby nie tylko krok milowy dla nauki i technologii, ale również mogłoby przyczynić się do realizacji dalekosiężnych misji, takich jak załogowe loty na Marsa czy poza Układ Słoneczny.

Chociaż najnowsza próba zakończyła się niepowodzeniem, determinacja i zaangażowanie zespołów pracujących nad projektem napędu kwantowego świadczą o nieustającej ludzkiej ciekawości i pragnieniu przekraczania granic możliwości. Przyszłość pokarze, czy i kiedy uda się przełamać te bariery, otwierając nowy rozdział w historii podróży kosmicznych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKrzysztof Okliński – kandydat do Rady Miasta
Następny artykuł36-latek odpowie za uprawę i posiadanie znacznej ilości narkotyków