A A+ A++

Polskie uzdrowiska cieszą się niemałym zainteresowaniem. Zarówno te nadmorskie, nizinne, podgórskie, jak i górskie oferują wyjątkowe zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne oraz ciekawe atrakcje regionu. Niewątpliwą zaletę stanowią także walory klimatyczne – wszystkie miejscowości uzdrowiskowe słyną bowiem z wyjątkowo czystego powietrza, bogatych złóż surowców leczniczych i bliskiego kontaktu z przyrodą.

Zobacz wideo
Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu

Uzdrowisko w Pińczowie będzie się cieszyć ogromną popularnością. Wszystko przez położenie

Minister Zdrowia pozytywnie zatwierdził wniosek o możliwość prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego na terenie Pińczowa. Według zaaprobowanego projektu uzdrowisko miałoby się obejmować częściowo obszary miasta, a także sołectw: Włochy, Pasturka, Bogucice Drugie oraz Grochowiska, położonych na terenie tej samej gminy. Znajdują się tam złoża naturalnych surowców leczniczych: wód siarczkowych oraz peloidu, czyli inaczej – borowiny. 

Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów wystąpił z prośbą o wydanie decyzji w sierpniu ubiegłego roku. Ministerstwo Zdrowia w listopadzie przychyliło się do wniosku. Ustalono, że w tamtejszym uzdrowisku będą leczone schorzenia: ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, układu nerwowego, kardiologiczne oraz choroby skóry i nadciśnienie. W dalszym kroku Rada Ministrów musi nadać “danemu obszarowi status obszaru ochrony uzdrowiskowej określając nazwę oraz granice obszaru ochrony uzdrowiskowej z uwzględnieniem właściwości leczniczych występujących na tym obszarze naturalnych surowców leczniczych i właściwości leczniczych klimatu”, jak czytamy w art. 42 ustawy uzdrowiskowej.

Ponidzie, czyli “polska Toskania”. Można się tam poczuć jak w słonecznych Włoszech

Pińczów to miasto w województwie świętokrzyskim, które w XV wieku było siedzibą szlachecką. Leży na Ponidziu, nad rzeką Nidą, częściowo w Dolinie Nidy. Region ten słynie z malowniczych pejzaży leśno-polnych oraz wijących się “wężykiem” dopływów rzek. Obszar Ponidzia słynie też z największych na Starym Kontynencie złóż gipsu oraz źródeł siarczano-słonych wód mineralnych. Kraina rozciąga się nie tylko na tereny Pińczowa, ale i Jędrzejowa, Wiślicy, Nowego Korczyna i Buska-Zdroju.

Znajdziemy tam mnóstwo szlaków pieszo-rowerowych, przydrożnych kapliczek, zabytków i innych atrakcji turystycznych. Sielankowe krajobrazy z bujną roślinnością sprawiły, że miejscowi, jak i przyjezdni zaczęli nazywać region “polską Toskanią”. Jeśli chcesz się poczuć jak na wakacjach w pięknych Włoszech, koniecznie wybierz się wiosną lub latem na Ponidzie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŻorż smakuje historię jak z filmu. I pizzę, której sława wyszła poza podwórko
Następny artykułGabriela Olszowska nowym małopolskim kuratorem oświaty. Miała siedmioro konkurentów