W kinie muzeum Auschwitz odbyła się polska premiera brytyjsko-polsko-amerykańskiego filmu „Strefa interesów” w reżyserii Jonathana Glazera.
Film brytyjskiego reżysera przedstawia rodzinne życie komendanta obozu Auschwitz Rudolfa Hössa. Należy przypomnieć, że obraz otrzymał w ubiegłym roku Grand Prix na festiwalu filmowym w Cannes. Ponadto uzyskał pięć nominacji do Oscara.
W polskiej premierze uczestniczył reżyser i ekipa producencka.
„Bez współpracy z muzeum Auschwitz ten film by nie powstał, spotkaliśmy się ze zrozumieniem” – mówił Jonathan Glazer tuż po premierowej projekcji.
Słysząc te słowa, przypomniałem sobie rozmowę z reżyserem sprzed kilku lat, kiedy przyjechał tutaj na pierwsze spotkanie. Jonathan Glazer powiedział wówczas do mnie, że wychował się w rodzinie żydowskiej w Londynie, a jego przodkowie wyemigrowali do Anglii z rejonów Litwy i północno-wschodniej Polski pod koniec XIX wieku. Stwierdził, że zamierza zrealizować film o Auschwitz, lecz nie wie jeszcze, jaki ma być jego temat. Nie chciałby jednak, żeby to był jeszcze jeden film powstały w nurcie holocaustowym.
Bez chwili wahania odpowiedziałem, że powinien to być film o komendancie KL Auschwitz Rudolfie Hössie. Nie wiem, czy tą odpowiedzią spowodowałem wybór tematu, czy też reżyser Glazer przyjechał do Oświęcimia już z takim pomysłem i rozmawiając ze mną, chciał się tylko utwierdzić w jego słuszności. W każdym razie dokonany wybór okazał się najlepszym.
Twórca filmu zdecydował się przedstawić życie codzienne niemieckiej rodziny, która w czasie wojny mieszkała tuż obok piekła KL Auschwitz. W centrum filmu umieścił Rudolfa Hössa i jego najbliższych, mieszkających w domu z przepięknym ogrodem, który oddzielony jest od obozu tylko murem. W filmie słychać co prawda odgłosy zza muru, lecz nie ma w nim przedstawionych scen obozowych. Pod koniec obrazu pojawiają się jedynie dokumentalne zdjęcia, pokazujące codzienne sprzątanie ekspozycji muzeum Auschwitz oraz znajdujące się na niej przedmioty pozostałe po ofiarach. Pobocznym wątkiem tego filmu jest także pomoc niesiona więźniom obozu Auschwitz przez mieszkających w pobliżu okolicznych Polaków.
Scenariusz filmu częściowo oparty został na powieści angielskiego autora Martina Amisa „The Zone of Interest”, opublikowanej w 2014 roku. Film o tym samym tytule „Strefa interesów” jest koprodukcją Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Polski. Światową premierę miał 19 maja 2023 roku. Na ekrany kin polskich wejdzie 8 marca.
Obraz Jonathana Glazera zdobywa coraz większe uznanie wśród krytyków oraz widzów. Ostatnio podczas ceremonii przyznawania nagród BAFTA w Londynie zdobył trzy statuetki. Nakręcony został w całości w Polsce, z ekipą składającą się w dużej mierze z Polaków i Niemców.
Produkcja ma jeszcze szansę na zdobycie Oskara w pełni, ponieważ otrzymała aż pięć nominacji – dla najlepszego filmu, dla najlepszego reżysera, za najlepszy scenariusz adaptowany, za najlepszy dźwięk i za najlepszy film międzynarodowy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS