A A+ A++

Największym źródłem obaw Polek i Polaków jest choroba nowotworowa, udary mózgu oraz choroba Alzheimera. W związku z chorobą badani najbardziej obawiają się niepełnosprawności, utraty dochodów oraz uzależnienia od innych – wynika z raportu “Polki i Polacy, a choroby i zdrowie”.

Polacy obawiają się chorób i ich konsekwencji, pomimo to wiele badanych osób przyznało, że nie podejmuje działań prewencyjnych mających na celu ich uniknięcie – wynika z raportu “Polki i Polacy, a choroby i zdrowie”, przygotowanego w ramach XVIII Forum Organizacji Pacjentów. Raport powstał we współpracy Ośrodka Badań Socjomedycznych oraz Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.

Jakich chorób obawiają się najbardziej Polacy?

Choroba nowotworowa jest największym źródłem obaw Polek i Polaków biorących udział w badaniu; blisko dwie trzecie (62%) respondentek i respondentów zgłosiło lęki związane z tą chorobą. Następnie na liście chorób, których respondenci i respondentki obawiają się najbardziej są udary mózgu (51%), choroba alzheimera (47%), choroba przewlekła lub rzadka choroba genetyczna (45%).

W dalszej kolejności Polki i Polacy obawiają się choroby wieńcowej, depresji, cukrzycy, marskości wątroby, otyłości, zakażenia HIV-AIDS, grypy czy COVID-19.

W badaniu zapytano ankietowanych również o to, czego w związku z chorobą obawiają się w największym stopniu. Wyniki jednoznacznie wskazują, że główną obawą społeczeństwa jest niepełnosprawność spowodowana chorobą, której obawiają blisko trzy czwarte badanych (72%). Na drugim miejscu znalazła się troska o finanse związane z leczeniem, która została wskazana przez 71% respondentów i respondentek.

W dalszej kolejności na liście obaw zdrowotnych istotną obawą jest uzależnienie od innych (67%), utrata dochodu (61%) oraz tego, że w wyniku choroby nie będą w stanie zaopiekować się bliskimi (57%). 

Mniej pacjenci obawiają się śmierci w obliczu poważnych chorób, choć wciąż wskazuje na nią 56% badanych. Na zbliżonym poziomie jak śmierci, ankietowani wskazywali na obawy związane z samotnością (50%), która jest spowodowana chorobą.

Obawiamy się chorób, ale nie dbamy o zdrowie

Pomimo wysokich wskazań deklarowanych lęków przed konkretnymi chorobami i obaw, które są związane z zachorowaniem na te choroby, wiele badanych osób przyznało, że nie podejmuje działań prewencyjnych mających na celu ich uniknięcie. 

Pozytywnym wynikiem badania jest fakt, że trzy czwarte (75%) ankietowanych zadeklarowało, że w ciągu ostatniego roku wykonało podstawowe badania krwi. Jednak zaledwie co druga osoba (52%) poddała się badaniom profilaktycznym, co wskazuje na potrzebę edukacji zdrowotnej i promocji badań mających na celu wczesne wykrywanie potencjalnych zagrożeń zdrowotnych, których Polki i Polacy się obawiają. 

Źródła:

Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej

Załączniki

  • Raport czego obawiają się Polacy?
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJaskinia hazardu w mieszkaniu
Następny artykułGłówny Inspektor Farmaceutyczny nadal poszukiwany