Domowe wnętrza wymagają różnych opraw oświetleniowych, które trafiają do wszystkich pomieszczeń. Nawet najmniejszy przedpokój trzeba bowiem wyposażyć w dobre lampy. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy nie dysponuje się dużym metrażem. Jakie oprawy wykorzystać w ciasnym przedpokoju? Do czego się ich używa i jak je rozmieścić? O tym przeczytacie w dzisiejszym artykule.
Lampy w przedpokoju – do czego są potrzebne?
Każde domowe wnętrze wyróżnia się swoją specyfiką ściśle powiązaną z umieszczanym w nim wyposażeniem. Trzeba bowiem zadbać o to, by przestrzeń optymalnie spełniała swoje role. Tak też jest z przedpokojem i montowanymi w nim lampami.
Do czego ich potrzebujemy? Odpowiedź wydaje się trywialnie prosta. Lampy nawet w najmniejszym przedpokoju zapewniają odpowiedni poziom światła, by bezpiecznie i wygodnie przemieszczać się w tym konkretnym pomieszczeniu oraz wykonywać wszelkie potrzebne czynności, jak choćby zakładanie i zdejmowanie wierzchniego okrycia i butów, przygotowywanie się do wyjścia z domu, dopracowywanie elementów stylizacji. Nie zapominajmy jednak też o tym, że funkcjonalne lampy wpływają również na odbiór przestrzeni. Dobrze dobrane oprawy wpisują się w całą aranżację, a samo światło buduje klimat i sprawia, że czujemy się w danej przestrzeni po prostu dobrze. Trzeba tylko znaleźć właściwe produkty oświetleniowe, dostępne choćby na stronie AZzardo.
Dobra aranżacja ciasnych wnętrz – o czym pamiętać?
Aby idealnie urządzić ciasny przedpokój, trzeba myśleć kompleksowo, planując całe wyposażenie, które ma do niego trafić. Warto również kierować się kilkoma prostymi zasadami, dotyczącymi zarówno mebli, dodatków, jak i produktów oświetleniowych. Dzięki temu da się stworzyć piękne i wygodne wnętrze, które wyda się nawet odrobinę większe niż w rzeczywistości.
Jak to zrobić? Warto stawiać na jasne, stonowane barwy, wprowadzające do ciasnej przestrzeni więcej światła. Dobrym pomysłem są także powierzchnie odbijające światło. Mogą to być chromowane konstrukcje lamp i mebli, ale też lustra – na ścianach lub przesuwnych drzwiach szafy. Ponadto najlepiej kierować się prostą zasadą – mniej znaczy więcej. W ciasnych przestrzeniach minimalizm sprawdza się bowiem perfekcyjnie – pozwala urządzić przedpokój ze smakiem, bez efektu przeładowania. Takie też powinny być wszystkie lampy, trafiające do tej części domu lub mieszkania.
Idealne lampy do przedpokoju – jak optymalnie oświetlić mały metraż?
A jakie lampy wręcz muszą znaleźć się w przedpokoju? Podstawą powinno być oświetlenie główne. W tej roli sprawdzają się modele sufitowe – proste, geometryczne, jak najbardziej przylegające do sufitu. Można postawić na pojedynczy plafon lub kilka małych oprawek – oczek wpustowych lub reflektorów, pozwalających na regulację kąta padania światła.
Ponadto w przedpokoju warto zainstalować lampy doświetlające strefę w pobliżu lustra – mogą to być reflektory lub kinkiety (najlepiej po obu stronach tafli). Niekiedy stosuje się także lustra ze zintegrowanym oświetleniem LED, co dodaje przestrzeni nowoczesnego wyrazu. Nawet w ciasnym przedpokoju przydaje się oświetlenie dekoracyjne. W tej roli wykorzystuje się punktowe oczka wpustowe lub taśmy LED (oświetlenie liniowe), montowane na ścianach, sufitach, podłogach czy meblach. Są dyskretne, nie zajmują miejsca, a przy tym zdobią wnętrze. Takie rozwiązania świetnie sprawdzają się zwłaszcza w pomieszczeniach nowoczesnych i minimalistycznych, choć da się także uzyskać ciekawe efekty w innych przestrzeniach: klasycznych, skandynawskich czy glamour. Sporo dodatkowych inspiracji można znaleźć również na stronie: https://ihome24.pl.
Funkcjonalny i piękny przedpokój a dobre oświetlenie – podsumowanie
Dobrze oświetlony przedpokój staje się znacznie wygodniejszy i praktyczniejszy w codziennym użytkowaniu. Mały metraż nie musi być w tym przeszkodą. Wystarczy postawić na drobne i nowoczesne oprawy, które nie przytłaczają, zapewniając optymalny poziom doświetlenia. A możliwości pod tym względem jest naprawdę dużo – nadających się do każdego typu wnętrz.
Artykuł zewnętrzny
Autor: Debica24.eu
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS