A A+ A++

Korzenie karnawału w Wenecji, jednego z najbardziej kolorowych i spektakularnych wydarzeń na świecie, sięgają średniowiecza. W 1296 r. Senat, czyli zgromadzenie decyzyjne Republiki Weneckiej, wydał dekret o uznaniu karnawału za oficjalne święto. U schyłku XVIII w., w 1797 r. karnawał w Wenecji odbył się po raz ostatni na długie lata. Pod okupacją napoleońską i austriacką dozwolony był tylko formalny bal wiedeński. Inne karnawałowe zabawy odbywały się wyłącznie na prywatnych przyjęciach. Wenecjanie nie mogli zakrywać twarzy tradycyjnymi maskami.

Zobacz wideo
W wielu miastach rośnie opór przeciwko turystom

Karnawał wenecki i jego bogata tradycja

W XIX w. karnawał wenecki zaczął się powoli odradzać, a dopiero w 1979 r. włoski rząd podjął próbę wskrzeszenia imprezy jako ważnej części kulturowego dziedzictwa tego miasta. Od tamtej pory karnawał w Wenecji odbywa się regularnie co roku i trwa 10 dni, ściągając tłumy turystów z całego świata. Karnawał dobiega końca na dzień przed Środą Popielcową.

Jako że pierwsze wzmianki na temat karnawału weneckiego pochodzą już z XII w., przy okazji corocznej zabawy na pierwszy plan wysuwają się historia i tradycja. Największy rozkwit karnawału przypadł jednak na renesans, kiedy to społeczeństwo mogło chwilowo porzucić ustalone hierarchie społeczne i ograniczenia. Pomagały w tym maski, które zakrywały twarze i zapewniały pewną anonimowość np. podczas uprawiania hazardu lub korzystania z domów publicznych.

Dziś karnawał w Wenecji obfituje w różnorodne wydarzenia: od oficjalnych balów maskowych przez parady na łodziach i gondolach, po liczne uliczne przedstawienia teatralne i muzyczne. Centrum zabawy mieści się właściwie we wszystkich najpiękniejszych zakątkach Wenecji, w tym rzecz jasna na słynnym placu świętego Marka.

Imponujące i wyrafinowane stroje na karnawał w Wenecji

Jednym z najbardziej tradycyjnych i charakterystycznych strojów na wenecki karnawał jest Bauta. Składa się z całkowicie zakrywającej twarz maski (larva) i najczęściej z czarnego płaszcza (tabarro) oraz trójkątnego kapelusza (tricorno). Jego przesłaniem było zachowanie tajemniczości, dlatego w dawnych czasach chętnie zakładano go również poza okresem karnawałowym.

Wśród popularnych strojów karnawałowych znajdują się również te, które nosiły postacie z włoskiej Commedia dell’arte, takie jak Arlekin, Pantalone i Colombina. Pierwszy z nich kojarzony jest głównie z kolorowym kostiumem w romby, drugi z czerwonymi spodniami i czarną peleryną, a trzecia z barwnymi, kobiecymi strojami. Każda z tych postaci jest odzwierciedleniem bogatej tradycji włoskiego teatru, a przy tym stanowią nieodłączny element karnawałowej kultury.

Karnawał w Wenecji – maski i związana z nimi tradycja

Wielowiekowa tradycja weneckiego karnawału zawierała różnego rodzaju maski. Wśród tych najbardziej nietypowych dominowała moreta. To okrągły, wykonany z aksamitu lub czarnej gładkiej skóry materiał. Brak otworu na usta jest odniesieniem do dawnych czasów – wymuszało to bowiem milczenie, a jednocześnie dodawało tajemniczości. Noszona zwykle z bogato zdobionymi sukienkami w stylu XVIII wieku, podkreślała kobiecą elegancję.

Inną popularną maską jest Colombina, która zakrywa tylko górną część twarzy. Często jest bogato zdobiona kryształkami, perłami, piórkami, koronką lub złotem. Stanowi bardziej symbol nowoczesności niż tradycji i jest nierzadko łączony z wyrafinowanymi kostiumami, nawiązującymi do barokowych i rokokowych stylów.

Charakterystyczną karnawałową maską jest także Medico della Peste, której głównym wyróżnikiem jest długi nos przypominający dziób. Niegdyś była zakładana przez lekarzy podczas epidemii dżumy i mimo mrocznych korzeni, stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i ikonicznych strojów karnawałowych w Wenecji.

Karnawał w Wenecji 2024 – kiedy?

Tegoroczny karnawał w Wenecji już trwa – rozpoczął się 27 stycznia, a zakończy we wtorek 13 lutego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRolniczy protest w Powiecie Tarnowskim i Tarnowie / zdjęcia i video
Następny artykułPasażerowie nie będą zadowoleni. Wprowadzono zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej