A A+ A++

5 lutego przy ul. Asnyka 6 w Jaśle rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. W tym roku wezwanie do obowiązkowego stawienia się otrzymały 724 osoby z powiatu jasielskiego, głównie mężczyźni z rocznika 2005. – Kwalifikacja wojskowa to nie jest pobór do wojska. Dzisiejszy dzień ma na celu określenie waszej zdolności do służby wojskowej, wydanie wam zaświadczenia o stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, unormowanym stosunku do służby wojskowej oraz przeniesienie do pasywnej rezerwy – wyjaśnia ppor. Marcin Kustroń, rzecznik prasowy Wojskowego Centrum Rekrutacji w Jaśle. <FOTORELACJA>

Dzisiaj rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa w Jaśle, czyli określenie zdolności obywateli do pełnienia służby wojskowej oraz wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej. Podczas inauguracji udział wzięli m.in. wicestarosta Stanisław Pankiewicz oraz ppłk Andzej Nykiel, szef Wojskowej Centrum Rekrutacji w Jaśle, który uspokajał młodych mężczyzn, że kwalifikacja wojskowa to nie pobór ani powołanie do wojska.

Nie przyszliście tutaj, żeby was powołać do wojska, ale żeby założyć ewidencję wojskową i wydawać wam zaświadczenie o stawieniu się na kwalifikacje z określeniem waszej zdolności do służby wojskowej. Jesteśmy tutaj również, aby wam zaproponować ścieżkę życia pełną przygód, wyzwań jaką jest służba wojskowa zawodowa – mówi ppłk Nykiel. – Będziecie mieli okazję porozmawiać z przedstawicielami batalionu logistycznego, saperów, obrony terytorialnej, którzy mają bogate doświadczenie w jednostkach wojskowych – dodaje.

Kwalifikacja wojskowa w powiecie jasielskim rozpoczęła się w poniedziałek 5 lutego i potrwa do 8 marca br. – Wezwani zostali głównie mężczyźni urodzeni w 2005 r., ale również kobiety których zawód może być przydatny z punktu widzenia służby wojskowej. Panie zostały wezwane w ostatni dzień pracy komisji – tłumaczy ppor. Marcin Kustroń, rzecznik prasowy WCR w Jaśle.

Uregulowany stosunek służby wojskowej jest to nadanie stopnia szeregowego rezerwy i przeniesienie do pasywnej rezerwy. – Nie wiąże się to z obowiązkiem odbycia zawodowej służby wojskowej. Osoba wezwana po orzeczeniu zdolności kategorii zdrowia do służby wojskowej zostaje przeniesiona do pasywnej rezerwy. Jest to przydatne dla osób, które wiążą przyszłość ze służbą w wojsku, ale nie tylko – zaznacza ppor. Kustroń. – Kategoria zdrowia jest też przydatna dla osób, które kandydują do wszelkiego rodzaju służb – straży pożarnej, policji, czy straży granicznej – wymienia.

Młodzi mężczyźni mieli również okazję do uzyskania wszelkich informacji na temat służby wojskowej. Swoją wiedzą i doświadczeniem służyli żołnierze z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich oraz z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

– Zależy nam na tym, aby młode osoby zainteresowały się możliwością pełnienia służby wojskowej. Jest to bardzo atrakcyjny zawód, dający możliwości rozwoju, zapewnia korzystne warunki finansowe. Przedstawiamy osobom wezwanym szereg możliwości wstąpienia do służby, czy to dobrowolnej zasadniczej, która jest pierwszym krokiem do pozostania żołnierzem zawodowym, jak również do terytorialnej służby wojskowej – dodaje ppor. M. Kustroń.

W ubiegłym roku do zasadniczej dobrowolnej służby wojskowej wcielono ponad 30 tys. osób w skali kraju.

id

Napisany dnia: 05.02.2024, 13:44

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicjanci z bydgoskiej “drogówki” brali udział w niecodziennej interwencji
Następny artykułGrała “Sabrinę, nastoletnią czarownicę”. 47-letnia Melissa Joan Hart wpadła na ściankę. Tak dziś wygląda