A A+ A++

Płomień wolności – budzyńska epopeja to fabularyzowany dokument, opowiadający o wydarzeniach z okresu powstania. Znajdują się w nim sceny związane z wyzwoleniem Budzynia 5 stycznia 1919 r., zdobyciem niemieckiego wozu pancernego Ehrhardt M17 w dniu 7 lutego 1919 r. oraz z działaniami sił powstańczych na północnym odcinku frontu powstańczego. Film powstał dzięki zaangażowaniu mieszkańców. W projekcie wzięło udział ponad 100 osób, a w role powstańców wcielili się m.in. nauczyciele, księża, policjanci, samorządowcy oraz uczniowie budzyńskich szkół. W filmie wzięli także udział członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Ehrhardt M17. Za zdjęcia odpowiedzialny był Sławomir Janiszewski, a za dźwięk Grzegorz Wróblewski.

Jednym z elementów obchodów Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego była projekcja filmu na temat Powstania Wielkopolskiego pt. Płomień wolności – budzyńska epopeja oraz wystawa ze zbiorów Towarzystwa Historycznego, które miały miejsce dziś w Centrum Kultury w Kcyni. Od rana w godzinach 8.00, 10.00 i 12.00, w projekcji udział wzięły grupy ze szkół podstawowych gminy, a od godz. 16.00, drzwi otworzyły się dla mieszkańców Kcyni i wszystkich osób zainteresowanych tematem. Razem film obejrzało dziś ponad 200 osób.

Projekcji filmu towarzyszyła wystawa zbiorów związanych z Powstaniem Wielkopolskim, przygotowana przez Towarzystwo Historyczne w Kcyni. 

– Bardzo serdecznie witam twórców filmu w Kcyni. Dziękuję za przyjęcie zaproszenia i tym samym uświetnienie obchodów powstania w naszej gminie – tymi słowami Anna Duda – Nowicka z Referatu Promocji Urzędu Miejskiego w Kcyni, witała Hannę i Janusza Danielewiczów, a więc autorów filmu na projekcji w Kcyni.

W oddalonym o 40 km od Kcyni Budzyniu, powstał film opowiadający o walkach powstańców wielkopolskich na ziemi budzyńskiej, w produkcję którego zaangażowali się mieszkańcy miasta i okolicy, uczniowie, nauczyciele, a w jedną z ról wcielił się nawet sam burmistrz miasta. W filmie wykorzystano także zrekonstruowany samochód pancerny Ehrhardt E-V/4, który udało się Powstańcom odbić z rąk Niemców 7 lutego 1919 roku.

– Pomysł na film zrodził się już kilka lat temu. Zainicjowała go moja żona Hanna Danielewicz nauczycielka, historyk, regionalistka i szefowa koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Zajęła się ona scenariuszem i reżyserią filmu, który powstawał przez trzy lata – wprowadził uczestników projekcji Janusz Danielewicz – Przedstawimy Wam efekt prac a więc film, który obejrzało dotychczas około 9 tysięcy osób w 26 miejscowościach m.in. w Poznaniu, Pile, Chodzieży, Wągrowcu, Obornikach, a który opowiada o wydarzeniach na 6. Odcinku Frontu Północnego, zwycięskiego powstania wielkopolskiego.

– Postanowiłam nagrać film, który opowiada o życiu codziennym, o tym co czuli, myśleli i robili ludzie w tamtym czasie – opowiadała reżyserka Hanna Danielewicz – Film nagrany został bez jakiegokolwiek budżetu, nikt nie otrzymał żadnego wynagrodzenia, żadnej gaży za udział, a mimo to, chętnie wystąpiły w nim całe rodziny, dzieci, młodzież, burmistrzowie Obornik, Budzynia, starosta powiatu chodzieskiego, prawdziwi księża, policjanci, żołnierze. Mamy w nim cały przekrój społeczeństwa. Film cieszy się dużym powodzeniem co zachęciło nas do nagrania drugiej części. Obecnie trwają nad nią intensywne prace. Możemy zdradzić, że gościnnie wystąpią w filmie członkowie grupy rekonstrukcyjnej Towarzystwa Historycznego w Kcyni, którzy wystąpili w scenach podczas bitwy nad Bzurą. Film gotowy będzie w przyszłym roku – dodaje reżyserka.   

Powstanie wielkopolskie wybuchło po przyjeździe Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania. Front Północny Powstania Wielkopolskiego skupiał się na odbiciu z rąk niemieckich Żnina, Łabiszyna i Szubina. Dzięki temu było możliwe połączenie się z siłami z Nakła i wyparcie Niemców poza linię Noteci.

Budzyń miał niezwykłe znaczenie w działaniach bojowych na 6. Odcinku Frontu Północnego. Po wyzwoleniu, miasto stało się centrum pomocy dla okolicznych wsi i miejscowości. To właśnie w Budzyniu zbierali się powstańcy, naradzali, tutaj pomagano rannym i wysyłano ich pociągiem do Poznania. Film opowiada o 5 dniach obejmujących wyzwolenie miasta oraz wspomnianym odbiciu samochodu pancernego.

– W filmie największe wrażenie zrobiły na mnie sceny przejęcie niemieckiego samochodu pancernego Panzerkampfwagen Ehrhardt E-V/4 przez kompanię pod dowództwem Wiktora Skotarczaka i oddział Leona Napiecka – mówi uczestnik jednej z dzisiejszej projekcji Tomek. 

Premiera filmu Płomień wolności – budzyńska epopeja miała miejsce w ubiegłym roku, a dokładnie 8 lutego 2023 roku w kinie Mewa w Budzyniu. Przez ten czas, twórcy wyjeżdżali z filmem 30 razy. Kcynia to właśnie okrągły, trzydziesty przystanek na filmowej trasie.

W tym roku przypada 105. rocznica Powstania Wielkopolskiego. Sejm z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy w 2021 r. ustanowił 27 grudnia – dzień rozpoczęcia walk – Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Nowe święto państwowe ma uczcić rocznicę Powstania Wielkopolskiego, które wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Powstanie było największym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem, zrywem niepodległościowym.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 104 lata temu, 27 grudnia 1918 r. Kilka tygodni po odzyskaniu niepodległości granice państwa polskiego nie były jeszcze ostatecznie ukształtowane. Ważyła się m.in. przyszłość ziem dawnego zaboru pruskiego, które wchodziły w skład Prowincji Poznańskiej. Impulsem do tego, by chwycić za broń była wizyta w Poznaniu Ignacego Jana Paderewskiego. Swoim przemówieniem z okna hotelu Bazar, wygłoszonym 26 grudnia, poderwał on Wielkopolan do walki. Powstanie rozszerzało się na kolejne miejscowości, a jego uczestnikami byli w większości członkowie Polskiej Organizacji Wojskowej Zaboru Pruskiego. Tereny objęte działaniami zbrojnymi objęła swoją władzą Naczelna Rada Ludowa, z naczelnym wodzem gen. Józefem Dowborem-Muśnickim.

Za dzień zakończenia powstania uznaje się 16 lutego 1919 r., kiedy to Niemcy i państwa Ententy podpisały w Trewirze rozejm przedłużający obowiązywanie porozumienia z Compiègne, kończącego I wojnę światową. Do nowego rozejmu dodano korzystne dla Polski postanowienia dotyczące zakończenia konfliktu polsko-niemieckiego, w szczególności Powstania Wielkopolskiego: Niemcy zostali zobowiązani do zaprzestania kroków zaczepnych przeciw Polakom, wytyczono także linię demarkacyjną. Stało się to na żądanie francuskiego marszałka Ferdinanda Focha, wysunięte pod wpływem przemówienia wygłoszonego przez Romana Dmowskiego, polskiego delegata na konferencję pokojową w Paryżu. Ostatecznie przynależność Wielkopolski do Rzeczypospolitej potwierdził zawarty 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski.

Ewa Hałas

Autor: Pałuki

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZimowa aktywność – szczególnie korzystna dla zdrowia
Następny artykułZakopane stanęło w korkach. Turyści przyjechali na weekend (zdjęcia)