A A+ A++

Dodano: 20 stycznia 2024 10:18

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: gopr zima


Lód i zamarznięty śnieg na szlakach – tak w przeważającej części wyglądają górskie w Sudetach. Ferie i słoneczny weekend zachęcają do wycieczek. O tym jak bezpiecznie z nich wrócić rozmawialiśmy z ratownikami Sudeckiej Grupy GOPR.

Na szlakach przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek i uwagę – tu ratownicy są jednogłośni. Wyposażenie odpowiednie do panujących warunków może nam jednak bardzo pomóc. Jedną z najważniejszych rzeczy są raczki , które pozwolą na zachowanie przyczepności na śliskich trasach i oblodzonych ścieżkach. Jak mówią ratownicy – wystarczą te najprostsze nakładane na buty kolce, które można kupić już niemal w każdym markecie:

To nawet nie powinien być taki profesjonalny sprzęt, ponieważ on wielokrotnie może stanowić większy problem i być większym zagrożeniem dla osoby chodzącej, która na przykład nie uczyła się chodzenia w takich rakach, więc sobie to może wbić w łydkę pociąć spodnie. Natomiast w raczkach możemy sobie iść przez większość takiej wycieczki i nawet jak ta pokrywa śnieżna, lodowa gdzieś tam troszkę jej zeszło, że tam praktycznie kamienie przebijają przez ten śnieg, to sobie ileś tych metrów przez ten teren spokojnie i bezpiecznie przejdziemy. – to Łukasz Pokorski z Sudeckiej grupy GOPR, który od razu wspomina o gorącej herbacie w termosie, mapie – tu ratownicy ciągle polecają papierowe wersje map i przede wszystkim o latarce. Jest styczeń, zmrok w górach zapada bardzo szybko, dobre światło pozwoli nie tylko wydłużyć wycieczkę, ale i bezpiecznie wrócić.

REKLAMA

Telefon nie jest naszą latarką w górach, mimo że może świetnie świecić to w końcu nam ta bateria się wyczerpie i jak będziemy potrzebowali zadzwonić do ratowników – nie zadzwonimy. Takie przypadki miały miejsce. Natomiast latarka, najlepiej latarka czołowa – czyli ona wtedy jest na głowie, ręce mamy wolne, możemy się podpierać chociażby kijkami.

Na koniec to, czego konieczności użycia nikomu nie życzymy, ale co mieć absolutnie należy – aplikacja Na ratunek. Zainstalowana w telefonie, użyta w razie konieczności może w sytuacjach kryzysowych może uratować nam zdrowie czy nawet życie.

Zima w Karkonoszach. Na Śnieżce kilka centymetrów białego puchu fot. GOPR Karkonosze

Lawina w Karkonoszach. W Białym Jarze pracowało blisko 70 ratowników! Ważny apel GOPR fot. GOPR Karkonosze

Turystka z Czech stoczyła się ze zbocza Śnieżki fot. GOPR Karkonosze

Zima w Karkonoszach. Na Śnieżce kilka centymetrów białego puchu fot. GOPR Karkonosze

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWOŚP 2024. Galeria Focus Mall wystawi na licytację… miejsce parkingowe na cały rok
Następny artykułRenata Przemyk wraz z Dagadaną wystąpi w Klubie Studio