A A+ A++

Dokładnie 18 stycznia 1920 r. żołnierze w polskich mundurach weszli do Torunia, wkroczyli do naszego miasta od strony Inowrocławia i Lubicza, przejęli go z rąk niemieckich i oficjalnie włączyli w granice Rzeczpospolitej. Byli wyczekiwani, kochani, podziwiani i z wielką radością witani. Tradycyjnie na cześć tamtych wydarzeń odbyły się uroczystości rocznicowe.

Obchody rozpoczęły się rano złożeniem kwiatów pod obeliskiem burmistrza Ottona Steinborna oraz pod pomnikiem wojewody Stefana Łaszewskiego.  Po południu odbyła się oficjalna uroczystość patriotyczna z okazji 104. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem gen. Józefa Hallera nastąpił przemarsz na Rynek Staromiejski, przyjęcie meldunku przez Dowódcę Garnizonu Toruń płk Remigiusza Zielińskiego, odegranie Hymnu RP z podniesieniem flagi na maszt, salut armatni Bractwa Kurkowego oraz wiązanka pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Toruniu.

Podczas uroczystości samorząd miasta Torunia uhonorował oficjalnie Orkiestrę Wojskową w Toruniu Medalem Pamiątkowym Roku Mikołaja Kopernika. – Czynimy to w uznaniu dla przechowania w tym muzycznym środowisku wyjątkowego dziedzictwa kulturowego i żołnierskiego Rzeczypospolitej Polskiej. Kapelmistrzowi oraz muzykom Orkiestry przekazuję słowa wielkiego respektu i zasłużonej wdzięczności! – powiedział prezydent Michał Zaleski, który wspólnie z przewodniczącym Rady Miasta Torunia prof. Marcinem Czyżniewskim wręczył kopernikański medal dowódczyni Orkiestry kapitan Joannie Krause.

Prezydent Torunia Michał Zaleski oficjalnie powitał przybyłych na wydarzenie toruńskich kombatantów i weteranów, żołnierzy Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu i Wojsk Obrony Terytorialnej, uczennice i uczniów kształcących się w toruńskich klasach wojskowych, komendantów, dowódców sił i służb, które stacjonują w Toruniu. W uroczystości wziął udział nowy wicewojewoda kujawsko-pomorski Piotr Hemmerling, przewodniczący Rady Miasta Torunia prof. Marcin Czyżniewski i radni Rady Miasta Torunia, sekretarz województwa kujawsko-pomorskiego Marek Smoczyk, starosta toruński Marek Olszewski, Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, strzelcy Toruńskiego Bractwa Kurkowego oraz harcerki i harcerze.

W swoim przemówieniu prezydent Michał Zaleski przypomniał, że w Toruniu ten pamiętny dzień przywrócił naszemu miastu upragnioną polskość. Jego symbolami stały się: trzy powitalne salwy armatnie oddane z lewobrzeża, przejazd dwóch pociągów pancernych na dworzec Toruń Miasto, 32 ozdobne bramy ustawione przez mieszkanki i mieszkańców, ale także zwarte szeregi żołnierzy pod dowództwem pułkownika Stanisława Skrzyńskiego z Dywizji Pomorskiej, żołnierzy II Dywizji Strzelców, ułanów krechowieckich i konnej kapeli ułanów gnieźnieńskich.

Już dwa dni później w Toruniu osiadł pierwszy wojewoda pomorski Stefan Łaszewski, a na trzeci dzień po 18 stycznia 1920 r. przyjechał do Torunia dowódca Frontu Pomorskiego generał Józef Haller. U początku swej przywróconej wolności Toruń przyjął w swoich granicach 24 tys. polskich żołnierzy. – Pamiętajmy, że wówczas miasto liczyło niespełna 50 tys. mieszkańców. To było wielkie wojskowe wydarzenie na skalę miasta, które chciało być polskie i ponownie zostało polskie.

– Dziś przywołujemy aurę tamtych wzruszających chwil. Najpiękniejsze jest to, że czynimy to dokładnie w tej samej i niezmienionej od 104 lat przestrzeni toruńskiej starówki. Tutaj bowiem, w zachodniej pierzei Rynku Staromiejskiego pomiędzy frontem ratusza a budynkiem poczty, Toruń przyjął pierwszą od niepamiętnych czasów paradę Wojska Polskiego i jego odprawę. Powitano ich ze sławnego i widocznego balkonu Ratusza Staromiejskiego. W sąsiedztwie stał niezmiennie Dwór Artusa, w którym odbywały się oficerskie rauty w pierwszych dniach odzyskania niepodległości. I wszyscy – tak jak my dziś – patrzyli także na widoczny w sąsiedztwie Dworu Artusa pomnik sławnego astronoma Mikołaja Kopernika, przed którym złożono polski wieniec laurowy – dowód dumy i sławy – podkreślił prezydent.

Trzy dni po odzyskaniu przez Toruń niepodległości obecny wśród torunianek i torunian gen. Józef Haller powiedział: „Składam hołd największemu Polakowi, rodakowi z krwi i kości, którego wróg nasz chciał zaanektować. Cześć mu i chwała po wieczne czasy!”. – Warto znać te odległe, już nieco zakurzone fragmenty toruńskich epizodów, ale one stanowią o wartości historycznej naszego miasta. Warto też przeżywać po 104 latach toruńską radość i dumę z tego, że Toruń stał się polskim miastem. I każde dziecko, każdy nastolatek z Torunia wynosił z rodzinnych progów znajomość nieodległych dziejów swojego miasta. Ludzie podzieleni przez obcych stali się na nowo wspólnotą nie tylko lokalną, ale narodową. Połączyła ich zgoda, miłość swojej kultury i obyczaju, a także ta wyjątkowa, nadzwyczajna cześć dla polskiego żołnierza oraz symbolu, który polski żołnierz zawsze nosi z sobą – symbolu Orła Białego z jego wojskowych czapek i wojskowych sztandarów.

Prezydent Michał Zaleski zapewnił, że tym postawom Toruń pozostaje na zawsze wierny: – Tę wierność potwierdzamy także i my, przyjmując na Rynku Staromiejskim w ten rocznicowy i styczniowy czwartek jeden z najpiękniejszych znaków polskiej i toruńskiej tożsamości. A skoro jej filarami jest od pokoleń sam Mikołaj Kopernik oraz Wojsko Polskie, to dziś skupiamy naszą szczególną uwagę na obecności wśród nas muzyków w mundurach z Orkiestry Wojskowej w Toruniu. Okazujemy im nasz aplauz oraz dziękujemy za zawsze doskonałe brzmienie. Nie tylko w toruńskim środowisku artyleryjskim są od lat artystyczną perłą, bo uosabiają trwałość i piękno polskiej tradycji wojskowej. Ten atut doceniamy w Toruniu także w tym czasie, w jakim ciągle jesteśmy. To czas pamiętania o Mikołaju Koperniku, to czas 550. rocznicy Jego urodzin, astronoma wszech czasów.

Po głównej uroczystości, w Dworze Artusa wolontariusze Muzeum Historyczno-Wojskowego w Toruniu przeprowadzili inscenizację historyczną. Obchody zakończy recital znakomitej wokalistki Krystyny Prońko o godz. 18:00 w Dworze Artusa, która wykona swoje utwory przy akompaniamencie na pianinie i saksofonie. UWAGA! Wejściówki na koncert Krystyny Prońko zostały już rozdysponowane w całości.

Fot. Wojtek Szabelski


Fot. Agnieszka Bielecka

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Katowicach ruszyła rekrutacja do szkoły z sercem, pamiętaj że prawdziwy sukces to być dobrym człowiekiem
Następny artykułMłodzi koszykarze zagrają w SP 14 w Rudzie Śląskiej.