A A+ A++

Tylko do niedzieli 28 stycznia w Muzeum Fotografii przy Rakowickiej będzie można zobaczyć prace Edwarda Steichena, amerykańskiego fotografa i malarza. Później dzieła wrócą do Luksemburga.

Wystawa „Edward Steichen (1879–1973). Wybrane fotografie z kolekcji MNAHA w Luksemburgu” składa się z 80 autorskich odbitek, a także publikacji – katalogów, książek i magazynów związanych z Edwardem Steichenem. To pierwsza w Polsce retrospektywa twórczości jednego z najważniejszych fotografów modowych XX wieku oraz wybitnego portrecisty.

Okiem Edwarda Steichena

Prezentowane na wystawie w MuFo odbitki pochodzą z wyjątkowego daru, który trafił do luksemburskiego muzeum w 1985 roku na życzenie samego Steichena. Zwiedzający mogą przyjrzeć się pracom artysty z różnych okresów i zobaczyć, jak duży wpływ wywarł on na współczesną fotografię.

Wśród oryginalnych odbitek znajdują się nie tylko fotografie modowe i reklamowe, ale także pejzaże czy portrety.

– Zobaczymy 20 fotografii pokazujących początek twórczości Edwarda Steichena. Ten okres piktorialny, w czasie którego łączył malarstwo z fotografią. Zobaczymy ponad 40 odbitek z okresu, kiedy pracował dla magazynów „Vogue” i „Vanity Fair”. Zobaczymy też fotografię prywatną, z czego kolekcja luksemburska bardzo słynie – mówił przed otwarciem wystawy jej kurator dr Dominik Kuryłek.

Ekspozycję dopełniają bukiety suszonych kwiatów, zawierające m. in. gałązki ostróżki  – rośliny, którą hodował wybitny portrecista.

Edward Steichen, Autoportret z aparatem, 1917, The Estate of Edward Steichen
Edward Steichen, Autoportret z aparatem, 1917, The Estate of Edward Steichen

Wykłady, oprowadzania i spacer

Dzieła Edwarda Steichena będzie można oglądać w Muzeum Fotografii do niedzieli 28 stycznia. Na zakończenie ekspozycji instytucja przygotowała dla zwiedzających szereg różnych atrakcji. Wśród nich oprowadzania, wykłady i spacer fotograficzny.

Pierwsze wydarzenie odbędzie się już 18 stycznia. Historyczka sztuki dr Kamila Dworniczak opowie o stworzonej przez Steichena wystawie „The Family of Man”, jednej z najsłynniejszych ekspozycji fotograficznych w historii oraz jedynej wpisanej na listę zabytków UNESCO. Na przełomie 1959 i 1960 roku wystawa pod nazwą „Rodzina człowiecza” została zaprezentowana w Polsce.

– Wykład będzie dotyczył recepcji projektu Edwarda Steichena w środowisku polskich fotografów, krytyków sztuki i artystów, a także konsekwencji tego odbioru dla ich twórczości oraz refleksji o fotografii – zapowiada Muzeum Fotografii.

20 stycznia zwiedzający będą mogli wybrać się na spacer fotograficzny po Krakowie zainspirowany przechadzkami Edwarda Steichena i Alfreda Stieglitza po Nowym Jorku.

Jaką rolę fotografia odegrała w kreowaniu pierwszych gwiazd wielkiego ekranu? O tym będzie można się przekonać 25 stycznia podczas wykładu „Fotografie hollywoodzkich gwiazd i nowe rytuały sławy”, ilustrowanego materiałami fotograficznymi i filmowymi.

27 i 28 stycznia odbędą się dwa oprowadzania po wystawie. W sobotę w języku ukraińskim, a w niedzielę z kuratorem ekspozycji dr Dominikiem Kuryłkiem.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEwa Rawa odwołana z funkcji lubuskiego kuratora oświaty
Następny artykułKsięga, w której można pożegnać ks. Isakowicza-Zaleskiego