A A+ A++

Finał prac rozpoczętych w 2014 roku nastąpił w grudniu 2023 roku, wtedy właśnie zakończono budowę w Wieliczce jednej z najnowocześniejszych stacji uzdatniania wody. Natomiast w pierwszym dniu nowego, 2024 roku ta nowoczesna stacja została uruchomiona. Projekt który kosztował blisko 40 mln zł i nie tylko zwiększa bezpieczeństwo wodne całej gminy, ale również dzięki tej stacji w wielickich kranach popłynie woda najwyższej jakości.

W pełni zautomatyzowana, zbudowana z trwałych, nierdzewnych komponentów gwarantujących wieloletnie funkcjonowanie bez zakłóceń, docelowo będzie w stanie zaopatrzyć w wodę do około 100 tysięcy mieszkańców. Woda poddawana uzdatnianiu pochodzić będzie m.in. z czterech studni głębinowych wydrążonych na terenie obiektu – aktualnie podłączona jest studnia o głębokości 170 m o wydajności 60m3/h , co pozwoli nam w początkowym okresie uzyskać rocznie 525 600 m3.

W budynku technologicznym woda surowa poddawana jest procesom: napowietrzania, usuwania żelaza, manganu, obniżenia twardości, dezynfekcji podchlorynem sodu i przy pomocy lamp UV. W systemie dezynfekującym działają 3 aeratory, 8 filtrów ze złożami katalitycznymi (skały sprowadzono z Gabonu) plus kwarcowymi działających odżelazająco i odmanganiająco, dwa zestawy lamp UV działających niezależnie, kompresory napowietrzające. Woda przechodzi także przez stację zmiękczania, a zanim trafi do systemu pomp sieciowych poddawana jest stałej analizie za pomocą elektronicznego systemu monitorującego.

Docelowa przepustowość stacji to 360 m3 /h, co daje 3 153 600 m3 na rok. Przypomnijmy, że wydajność zakładu w Bieżanowie to 140 m3h. Zmiana w przyszłości będzie więc wyraźnie odczuwalna, wyraźnie też zmienią się parametry wody. Na terenie obiektu powstał również dodatkowy zbiornik o pojemności 2200 m3 akumulujący wodę, która może zostać wprowadzona do obiegu w sytuacjach nagłego wzrostu zapotrzebowania (susza, pandemia itp).

To wielka radość dla nas wszystkich, że otwieramy nowy rok kluczową z punktu widzenia jakości życia i bezpieczeństwa mieszkańców inwestycją. To jedna z najważniejszych inwestycji w naszej Gminie, która jest efektem wieloletnich prac, a przede wszystkim myślenia strategicznego w odniesieniu do przyszłości. Nie musimy powtarzać, jak ważne jest zapewnienie dostępu do wody, zwłaszcza w obliczu zmniejszających się jej zasobów w kraju, bo o tym dziś mówią wszyscy.

My realizację tej inwestycji zaczęliśmy już w 2014 roku, wiedząc, że musimy zapewnić bezpieczeństwo wodne naszym mieszkańcom, tym bardziej, że w gminie ich systematycznie przybywa. Dziś mogę powiedzieć, że wykonaliśmy wielki krok w wymagającym procesie modernizacji i równoczesnej realizacji potrzeb mieszkańców, ale pamiętajmy że to jest krok – przed nami dalsza modernizacja, jak również przebudowa sieci w wielu miejscach doprowadzającej bezpośrednio wodę do budynków mieszkalnych – podkreśla burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Przypomnijmy, że równocześnie dobiega końca realizacja dwóch kolejnych inwestycji związanych z poprawą infrastruktury wodnej w Mieście i Gminie Wieliczka, czyli budowa zbiorników wodociągowych oraz sieci wodociągowej w Sułkowie, a także rozbudowa sieci wodociągowej i budowa Stacji Uzdatniania Wody w Węgrzcach Wielkich. Zakończenie tych inwestycji pozwoli na podniesienie bezpieczeństwa wodnego w naszej gminie na najwyższy poziom, w odniesieniu do stałego wzrostu mieszkańców, przypomnijmy rocznie przybywa w Mieście i Gminie Wieliczka około 1 tys. nowych mieszkańców.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzołowy polski klub z zakazem transferowym
Następny artykułJak przygotować się na rozmowę o pracę w języku angielskim?