A A+ A++

Kolejny rok za nami. Przez minione dwanaście miesięcy opublikowaliśmy 764 teksty. Patrząc krytycznym okiem, widzimy, gdzie mogliśmy spisać się lepiej. Ale ponieważ kończy się rok, odpuszczamy sobie na ten jeden dzień. Postanowiliśmy wybrać spośród owych 764 tekstów dwanaście, z których jesteśmy najbardziej zadowoleni. Nie decydowały żadne obiektywne kryteria, jedynie to, czy każdy autor jest zadowolony z efektów swojej pracy albo z pracy kolegów.

Życzymy naszym Czytelnikom wszystkiego najlepszego w nadchodzącym roku: pokoju, zwycięstwa, postępującego wzmacniania naszych i sojuszniczych sił zbrojnych, a w życiu prywatnym – zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności.

Sobie zaś życzymy niegasnącego zapału. Pisanie w imię pasji, z symbolicznymi jedynie korzyściami materialnymi, to wyzwanie zmuszające często do manewrowania w życiu zawodowym i prywatnym, a często też do pomijania tematów, o których bardzo chcielibyśmy napisać. Ale uznanie naszych Czytelników jest dla nas największą nagrodą (a jeśli naprawdę nas lubicie, możecie dodać naszą domenę do wyjątków AdBlocka i innych programów filtrujących reklamy).

Nie przeciągajmy już. Oto one – nasze ulubione artykuły z 2023 roku, w kolejności przypadkowej.

Białe niedźwiedzie w Izraelu

Izrael wszedł w posiadanie pojazdów wojskowych produkcji radzieckiej już w 1956 roku podczas kryzysu sueskiego. Wówczas najbardziej interesującą zdobyczą był czołg T-34 z armatą kalibru 85 milimetrów. Jego wdrożenie na stan izraelskich wojsk pancernych skończyło się jednak na wykorzystaniu w trakcie parady z okazji dnia niepodległości. Dopiero podczas wojny sześciodniowej Izraelczycy zdobyli radziecki sprzęt nabyty przez Syrię i Egipt w latach 60., który w tamtym czasie mógł być postrzegany jako nowoczesny w porównaniu z parkiem maszynowym Sił Obronnych Izraela. Pozwoliło to na zapoznanie się z możliwościami uzbrojenia posiadanego przez wrogie państwa arabskie.

(Bukvoed, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

Przeczytaj artykuł: Białe niedźwiedzie w Izraelu. Krótka historia Jednostki 88 Dow Lawan

Rasowy rozgrywający? Irańska rola w „Potopie Al‑Aksa”

Rozpoczęta 7 października pełnoskalowa wojna między Islamskim Ruchem Oporu a Izraelem dała ajatollahom rządzącym Islamską Republiką Iranu okazję do przeniesienia ich własnej – niewypowiedzianej – wojny z Państwem Żydowskim na zupełnie inny poziom. W ostatnich tygodniach możemy irańską aktywność na arenie międzynarodowej rozpatrywać poprzez zaangażowanie militarne i polityczne Teheranu. Punktem wyjścia przy aspektach politycznych jest – przywoływane być może do znudzenia – kwietniowe spotkanie w ambasadzie irańskiej w Bejrucie z przywódcami największych sił destabilizujących region.

(Barry Hunau, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic)

Przeczytaj artykuł: Rasowy rozgrywający? Irańska rola w „Potopie Al‑Aksa”

Czy Polska potrzebuje Marynarki Wojennej? Tak, i to koniecznie

W dyskursie publicznym powraca niczym bumerang temat ograniczonej przydatności Marynarki Wojennej w systemie obronnym Rzeczypospolitej Polskiej. Zwolennicy tej tezy utrzymują, że planiści powinni skupić się na obronie kraju na lądzie i w powietrzu, a nie inwestować fundusze w rozwój floty, a tłumaczą to jej nieefektywnością w działaniu czy ogromnymi kosztami, które generuje. Stwierdzenie to jest zupełną bzdurą, niestety wciąż ma poparcie wśród niektórych polityków i publicystów, twierdzących, że kuter rakietowy lub samolot to najlepszy okręt na Bałtyk.

(Sekcja Prasowa 8.FOW)

Przeczytaj artykuł: Czy Polska potrzebuje Marynarki Wojennej? Tak, i to koniecznie

USA: Trwałe zagrożenie ze strony rosyjskich podwodnych nosicieli pocisków manewrujących

„Znów gramy w naszą niebezpieczną grę, w szachy z naszym starym przeciwnikiem – amerykańską marynarką wojenną. Przed wami przez czterdzieści lat grali w tę grę wasi ojcowie i starsi bracia, i grali w nią dobrze”.

—Polowanie na Czerwony Październik

(mil.ru)

Przeczytaj artykuł: USA: Trwałe zagrożenie ze strony rosyjskich podwodnych nosicieli pocisków manewrujących

Zasłyszane na DOL-u. Generałowie Nowak i Kukuła o przyszłości lotnictwa

Wrześniowe ćwiczenia „Route 604” były pierwszymi operacjami na drogowym odcinku lotniskowym w naszym kraju od dwudziestu lat. Przy tej okazji wojsko wykazało się wyjątkową otwartością i oprócz przedstawicieli mediów zaproszono również kilkudziesięciu spotterów. Poza oglądaniem samolotów w nietypowej mazurskiej scenerii ćwiczenia były także okazją do zamienienia kilku słów z najważniejszymi decydentami odpowiedzialnymi za lotnictwo wojskowe: inspektorem sił powietrznych generałem dywizji pilotem Ireneuszem Nowakiem i dowódcą generalnym rodzajów sił zbrojnych generałem broni Wiesławem Kukułą.

(Maciej Hypś, Konflikty.pl)

Przeczytaj artykuł: Zasłyszane na DOL-u. Generałowie Nowak i Kukuła o przyszłości lotnictwa

Technika to za mało. Historia izraelskiej zapory na granicy ze Strefą Gazy

W 2021 roku w Izraelu oddano do użytku nowoczesne ogrodzenie perymetryczne wokół Strefy Gazy, którego celem było zabezpieczenie granicy na lądzie, pod ziemią, a także częściowo na morzu. Płot stanowi połączenie siatki, drutu kolczastego z naziemnymi, podziemnymi i podwodnymi czujnikami ruchu, kamerami i wieżami obserwacyjnymi. Wydarzenia z 7 października pokazały, że zapora taka może zostać w prosty sposób sparaliżowana, a wojsko za bardzo zawierzyło technice i pozostawiło granicę słabo chronioną.

Przeczytaj artykuł: Technika to za mało. Historia izraelskiej zapory na granicy ze Strefą Gazy

Bitwa nad Kałką 1223

Rosyjska inwazja na Ukrainę zwróciła uwagę świata na Mariupol. Ale epizod o doniosłym znaczeniu dla dziejów Europy rozegrał się w tym regionie nie pierwszy raz. Dokładnie 800 lat temu nad Kałką, niewielką rzeką noszącą dziś nazwę Kalczyk, nieco na północ od nieistniejącego jeszcze wówczas miasta, doszło do bitwy między koalicją Rusinów i Połowców a Mongołami prowadzonymi przez Dżebego i Subedeja. Rozbicie wojsk ruskich kniaziów mogło stać się początkiem inwazji na Europę Wschodnią, tymczasowo została ona jednak oszczędzona. Czyngis Chan potrzebował swoich dowódców gdzie indziej. Mimo to przemarsz Mongołów, choć wyhamowany, odcisnął trwałe piętno na całej Rusi.

(ilustracja Nikołaja Koszelewa z 1913 roku)

Przeczytaj artykuł: Bitwa nad Kałką 1223. Pierwsza mongolska inwazja na Ruś

Bye, bye, JSTARS! Ale kto cię zastąpi?

Miesiąc temu dobiegła końca służba operacyjna samolotów zarządzania polem walki E-8C JSTARS (Joint Surveillance Target Attack Radar System) w amerykańskich wojskach lotniczych. Niestety wciąż nie wiadomo, w jaki sposób US Air Force zastąpi wyjątkowe możliwości, które oferował JSTARS. Tymczasem właśnie teraz, gdy rośnie zagrożenie konfliktem symetrycznym pomiędzy mocarstwami, można by sądzić, że maszyna tej klasy przydałaby się Amerykanom bardziej niż przez minione dwie dekady.

(US Air Force / Greg L. Davis)

Przeczytaj artykuł: Bye, bye, JSTARS! Ale kto cię zastąpi?

Morska amunicja krążąca – nowa jakość w wojnie na morzu czy tylko potrzeba chwili?

Wojna w Ukrainie pokazuje trafność przysłowia o tym, że potrzeba jest matką wynalazku. Najlepszym przykładem jest stosowanie przez ukraińską marynarkę wojenną nawodnych bezzałogowców w roli „dronów kamikadze”. Rozwiązanie to, do pewnego stopnia rekompensując ukraińskiej flocie braki w okrętach, pozwala razić rosyjskie porty i okręty z dala od własnych baz. W sierpniu byliśmy świadkami udanego ataku na okręt desantowy Oleniegorskij gorniak, a miesiąc wcześniej – na Most Krymski. Nasuwa się więc pytanie: czy czeka nas rewolucja w wojnie na morzu?

Przeczytaj artykuł: Morska amunicja krążąca – nowa jakość w wojnie na morzu czy tylko potrzeba chwili?

Japonia rezygnuje ze śmigłowców bojowych (ale nie przez wojnę w Ukrainie)

Opublikowane 16 grudnia japońska strategia bezpieczeństwa narodowego wraz z towarzyszącymi jej strategią obrony narodowej i programem rozbudowy obrony wprowadzają wiele ewolucyjnych i rewolucyjnych zmian. W ostatnim z tych dokumentów znalazł się rewolucyjny projekt wycofania wszystkich śmigłowców bojowych i rozpoznawczych Lądowych Sił Samoobrony. W przestrzeni medialnej, zwłaszcza poza Japonią, jako przyczynę wskazuje się rzekome wnioski z wojny w Ukrainie, jednak sprawa jest bardziej złożona i z Ukrainą ma niewiele wspólnego.

(Hunini, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

Przeczytaj artykuł: Japonia rezygnuje ze śmigłowców bojowych (ale nie przez wojnę w Ukrainie)

US Navy / Mass Communication Specialist 2nd Class Paolo Bayas

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie takiej odpowiedzi na proteście pod TVP spodziewał się reporter TV Republika
Następny artykułOrędzie noworoczne premiera Donalda Tuska (VIDEO)