A A+ A++

Angelika Ollik

Chodzi między innymi o kwestię dojazdu. – O ile dla mieszkańców Chojnic i okolic nie jest to problem, to dla mieszkańców gminy Czersk jest już duże wyzwanie. Poświęcony czas, koszty – wskazuje burmistrz Przemysław Biesek-Talewski.


Burmistrz Czerska chce, by wyniki badań laboratoryjnych wykonywanych w Czersku przez mieszkańców tej gminy również były honorowane podczas wizyty w poradniach specjalistycznych w chojnickim szpitalu. Temat poruszył podczas ostatniego posiedzenia Rady Społecznej Szpitala w Chojnicach.

Pacjenci Ci zobowiązywani są formalnie czy nie formalnie do wykonywania badań laboratoryjnych w laboratorium szpitala. O ile dla mieszkańców Chojnic i okolic nie jest to problem, to dla mieszkańców gminy Czersk jest już duże wyzwanie. Poświęcony czas, koszty. Często są to osoby schorowane i jest to dla nich duży wysiłek fizyczny. W gminie Czersk w trzech ośrodkach zdrowia pobiera się krew i inne próbki do badań laboratoryjnych. Pacjenci badania dostają w formie elektronicznej. Czy nie można zsynchronizować systemów, żeby pacjent mógłby oddać próbki do badania w Czersku czy w Łęgu a wyniki byłyby honorowane w poradniach specjalistycznych w Chojnicach? – dopytywał burmistrz Przemysław Biesek-Talewski.

To co wydaje się pozornie proste czasami jest trudne do rozwiązania – kwituje w odpowiedzi dyrektor szpitala Maciej Polasik. Okazuje się, że na przeszkodzie stoją tutaj przepisy i umowy podpisane z NFZ oraz… koszty. – Poradnia specjalistyczna musi zapewnić wykonanie badań. Jeżeli pacjent zrobiłby badania w Czersku szpital musiałby za te badania zapłacić tam gdzie zostały one wykonane. Można by odwrócić pytanie i zapytać dlaczego poradnie w Czersku maja podpisane umowy z innymi podmiotami a nie ze szpitalem. Gdyby miały podpisane umowy ze szpitalem nie byłoby żadnego problemu.

Dyrektorka SP ZOZ w Czersku tłumaczy, że przy podpisywaniu umów pod uwagę brany jest wynik finansowy laboratoriów, które złożyły ofertę, a od 7-8 lat badania dla mieszkańców gminy Czersk wykonuje laboratorium SYNEVO. Istotna jest także kwestia transportu. – Rozpatrując oferty należy zwrócić uwagę na to kto zajmie się dowozem próbek do badań. Czy szpital wyśle kuriera? W tej chwili w umowie którą mamy kurier objeżdża wszystkie trzy punkty czyli Łąg, Rytel i Czersk zbierając między 10:00– 10:30 badania i zawozi je do laboratorium – wylicza dyrektorka Aleksandra Stasińska, ale nie wyklucza możliwości nawiązania współpracy. – Na pewno poprosimy szpital o ofertę i zastanowimy się jakbyśmy mogli rozwiązać sprawę transportu.

Jednak jak zauważa burmistrz Czerska – są także mieszkańcy, którym zależy na czasie i wolą zapłacić, ale nie marnować cennych minut. – Jeżeli pacjent sobie przeliczy, że szkoda mu czasu kilku godzin albo, że bilet do Chojnic kosztuje tyle co badanie komercyjne to może je sobie zrobić i przyjechać ze swoimi badaniami i one będą respektowane? Okazuje się, że tak. – Pod warunkiem, że badanie te będą wykonane w odpowiednich warunkach i podpisane przez diagnostę – potwierdza dyrektor szpitala Maciej Polasik. Wyniki powinny być również w odpowiedniej formie. – Duża część pacjentów przyjeżdża z komórką i pokazuje wyniki w telefonie albo lekarz pisze na skierowaniu jaki jest wynik bo ten pacjent tego wyniku nie ma w ręku – dodaje dyrektor Polasik i przestrzega, że takie wyniki honorowane już nie będą.

Podobne tematy:

Najnowsze:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZA MIEDZĄ: Wojna o drzewa
Następny artykułOcal bombkę z Memmingen! Wspólnie zachowajmy pamięć o polskim Bohaterze!