A A+ A++

Zajęcie komornicze z emerytury, czyli ile pieniędzy może zabrać komornik?

Osoby pobierające emeryturę i rentę są bardzo łatwym „łupem” dla wszelkich firm pożyczkowych. Mają bowiem stałe i stabilne źródło dochodów, które regularnie wypłacane jest im przez ZUS. Firm pożyczkowych nie odstrasza także fakt, że w większości przypadków emerytury w naszym kraju są niewysokie i często ledwie wystarczają na pokrycie osobistych potrzeb emerytów. W związku z tym seniorzy, którzy decydują się na zaciągnięcie kredytów gotówkowych, bardzo często mają problemy z ich spłatą. Mogą być one spowodowane np. pogarszającym się stanem zdrowia oraz wzrostem wydatków na leki, problemami w rodzinie lub innymi sytuacjami, które powodują odsunięcie spłaty pożyczki w czasie.

W takich sytuacjach dochodzi do skierowania sprawy do sądu oraz windykacji należności prowadzonej przez komornika. Egzekucja komornicza z emerytury jest jedną z najczęściej stosowanych metod odzyskiwania należności finansowych. Wysokość zajęcia komorniczego, czyli minimalnej kwoty, którą wedle obowiązującego prawa zobowiązany jest zająć komornik na poczet spłaty zobowiązania finansowego dłużnika, jest ściśle określona w przepisach i uzależniona od wysokości minimalnej emerytury. Od lipca 2017 r. komornik ma obowiązek pozostawienia dłużnikowi 75% wysokości minimalnej emerytury w danym roku. Wszystkie pieniądze ponad tę kwotę muszą natomiast zostać zajęte na poczet spłaty zadłużenia.

Czy zajęcie komornicze z emerytury może zostać zmniejszone lub rozłożone na raty?

W szczególnie trudnej sytuacji znajdują się seniorzy, którzy pobierają niskie emerytury lub ponoszą duże wydatki na codzienne życie. Zajęcie komornicze może bowiem dla nich oznaczać życie poniżej granicy ubóstwa, a jeśli w dodatku nie mają bliskich osób, które wesprą ich finansowo w tej trudnej sytuacji, może to bardzo negatywnie odbić się na ich stanie psychicznym oraz zdrowiu. Warto jednak wiedzieć, że w uzasadnionych przypadkach możliwe jest zmniejszenie wysokości zajęcia komorniczego z emerytury. Jakie kroki należy podjąć, aby uzyskać takie wsparcie?

Należy działać jak najszybciej, najlepiej tuż po otrzymaniu pozwu o zapłatę należności. W odpowiedzi na pozew emeryt powinien zawrzeć prośbę o zastosowanie art. 320 k. p. c. Przepis ten pozwala bowiem w szczególnych sytuacjach na rozłożenie zasądzonego świadczenia na raty. To, czy znajdzie on zastosowanie w konkretnej sprawie, zależy oczywiście od sądu, który zweryfikuje sytuację życiową i materialną dłużnika oraz w razie stwierdzenia określonych przesłanek, podejmie decyzję o rozłożeniu zadłużenia na raty, które nie odbiją się negatywnie na sytuacji życiowej dłużnika. Więcej informacji na temat zajęcia komorniczego z emerytury można znaleźć na stronie: mamdlugi.pl/zajecie-komornicze-z-emerytury-skorzystaj-z-art320kpc/.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMCI CAPITAL SA (7/2020) Zawiadomienie obligatariuszy o wcześniejszym wykupie przez emitenta obligacji serii P
Następny artykułIndeks WIG20 spadł o 0,87% na zamknięciu w czwartek