A A+ A++

W czerwcu 2023 r. otwarty został Dom Polsko-Ukraiński. 19 grudnia 2023 r. odbyło się pierwsze spotkanie wigilijne, w którym wziął udział Prezydent Torunia Michał Zaleski.

Podczas spotkania był czas na występy artystyczne ukraińskich dzieci, podziękowania dla osób, które aktywnie wspierają społeczność ukraińską w Toruniu i prezenty. Na świątecznym stole pojawiły się tradycyjne świąteczne potrawy, takie jak kutia. Nie zabrakło też dzielenia się opłatkiem.

– Szczególnie w okresie Bożego Narodzenia pokazujemy, jak z wielkim sercem przytuliliśmy do siebie tych, którzy szukali miejsca pokoju i spokoju. A więc uchodźczynie i uchodźców z Ukrainy, straszliwego miejsca wojny, którzy przyjechali do nas po to, aby tutaj wśród nas znaleźć dobro. Fundacja „Dobro dla Dobra” potwierdza to, że takie wzajemne dobra między nami Polkami i Polakami a Ukrainkami i Ukraińcami przepływają . Życzę na ten czas Świąt Bożego Narodzenia wszystkim osobom z Ukrainy, które przebywają w naszym kraju, aby wrócił pokój do ich kraju, aby mogli spokojnie u siebie mieszkać, pracować, przeżywać radości, a czasami i smutki, ale przede wszystkim piękno miłości tam u siebie w Ukrainie. O to walczą i dzięki temu pokonają wroga, agresora. Świat żyje pokojem i miłością, a nie wrogością i nienawiścią – mówił prezydent.

W wydarzeniu wziął też udział Dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji, Paweł Piotrowicz.

Dom Polsko-Ukraiński zlokalizowany jest przy ul. Jęczmiennej 10. Jest to przestrzeń do integracji i wymiany doświadczeń społeczności polskiej i ukraińskiej mieszkającej w Toruniu. Odbywają się tu będą warsztaty, szkolenia, dyżury specjalistów, spotkania informacyjne i  motywacyjne, które skupiają osoby o podobnych zainteresowaniach. Jest to również miejsce do spotkań projektowych.

Lokal jest jednocześnie siedzibą Fundacji „Dobro dla Dobra”, która została zarejestrowana w listopadzie 2022. Kontynuuje ona działania podejmowane wcześniej przez stowarzyszenie o tej samej nazwie, które powstało po wybuchu wojny w Ukrainie w celu wspierania uchodźców przybywających do Torunia. Na jej czele stoi Tatiana Dembska – z pochodzenia Ukrainka, która od lat mieszka i pracuje w Toruniu. Zaraz po ataku Rosji na Ukrainę, pod koniec lutego 2022 r., zaczęła organizować pomoc Ukrainie i jej obywatelom. Od marca 2022 r. prowadzi w Toruniu Punkt Pomocy Uchodźcom z Ukrainy. W pierwszych miesiącach wojny Punkt wydawał miesięcznie pomoc dla ok. 1000 rodzin. Obecnie ma pod opieką ok. 400 rodzin.

Dotychczasowe projekty zrealizowane przez Fundację:

– prowadzenie toruńskiej infolinii dla uchodźców (na zlecenie Miasta Toruń),

– organizacja międzynarodowego festiwalu „Ukraina jednoczy świat”,

– współorganizacja pikniku „Poznajmy się” (na zlecenie Miasta Toruń),

– wysyłanie pomocy humanitarnej (zebranej od darczyńców).

Powierzchnia użytkowa lokalu, który zajmuje Dom Polsko-Ukraiński i Fundacja, to ponad 71 m² – są to trzy pomieszczenia oraz łazienka i wspólne wc.

Warto przypomnieć, że w budynku przy ul. Jęczmiennej swoje siedziby mają także:

  • Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów
  • Polski Czerwony Krzyż Oddział Rejonowy w Toruniu
  • Fundacja Pomocy Samotnym Matkom
  • Toruńskie Stowarzyszenie Pomocy Szkole
  • Towarzystwo Powrót z U
  • Towarzystwo Profilaktyki Przeciwdziałania Uzależnieniom
  • Stowarzyszenie Dzieciom i Młodzieży „Wędka”

fot. Agnieszka Bielecka

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł6 lat, 8 lat, a dziś tysiąc dni Andrzeja Poczobuta, białoruskiego dziennikarza za kratami
Następny artykułMacierewicz: Ci, którzy chcą zdelegalizować, ukrywać, wyeliminować prawdę o zbrodni smoleńskiej, działają na rzecz Putina