Dla młodzieży szkolnej, studentów i absolwentów uczelni, dla osób szukających pracy lub pomysłu na życie, dla planujących zmianę ścieżki zawodowej, dla wszystkich tych, którzy podejmują wyzwania na rynku edukacyjnym i rynku pracy zostały zorganizowane już po raz szósty Targi Edukacja – Praca – Kariera, których pomysłodawcą była Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Przemyślu.
Targi odbyły się 16 listopada w hali Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Przemyślu i były zwieńczeniem Dni Kariery, które rozpoczęły się w połowie października. Zgromadziły kilkudziesięciu wystawców, wśród których znaleźli się przedstawiciele przedsiębiorstw, firm, instytucji rynku pracy, służb mundurowych i medycznych, szkół ponadpodstawowych oraz poszczególnych kierunków PANS.
Tego dnia halę „medyka” odwiedziło ponad 300 gości. Celem wydarzenia było stworzenie młodzieży okazji do zweryfikowania wyobrażeń o karierze w Przemyślu, czy szerzej, na Podkarpaciu.
– Dzisiejsze Targi są zwieńczeniem całorocznej współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, bo tak rozumiemy realizację nowego modelu szkolnictwa zawodowego. Razem przyczyniamy się do rozwoju lokalnego, do poprawy sytuacji miasta i Podkarpacia – tak o idei i celu przedsięwzięcia opowiadał dr Sławomir Solecki, prorektor ds. rozwoju i współpracy PANS, pomysłodawca i organizator targów. Nie zabrakło pochlebnych opinii podyktowanych troską o przyszłość regionu. – To bardzo ważne spotkanie. Celem jest zatrzymanie młodzieży w Przemyślu, na Podkarpaciu, żeby mogła właśnie tutaj znaleźć miejsce pracy i… zostać. Uczelnia realizuje bardzo ważne zadanie polegające na odpowiadanie na potrzeby rynku pracy – podkreślał Piotr Pilch, wicemarszałek województwa podkarpackiego.
Najważniejsze jest jednak zdanie młodzieży szukającej pomysłu na przyszłość.
Jaką wybrać szkołę ponadpodstawową?
Może warto zostać w Przemyślu, żeby studiować?
Jak odnaleźć się na rynku pracy po studiach?
Z tymi pytaniami przyszli zainteresowani targami goście. Czy udało się rozwiać pewne wątpliwości?
– Jestem w ósmej klasie i już myślę o wyborze szkoły średniej. Fajnie jest pójść do jakiejś szkoły i zobaczyć, jak tam jest, ale okazuje się, że może być inaczej, a nawet lepiej, bo w jednym dniu można „odwiedzić” kilka szkół, bo one są tutaj w jednym miejscu. Porozmawiałem z nauczycielami, uczniami, mam się nad czym zastanawiać… Poza tym interesuję się historią wojskowości, być może w przyszłości będę mundurowym, a tutaj miałem okazję porozmawiać z panami z WOT-u i Straży Granicznej. Świetna sprawa – opowiada Antoni, uczeń ósmej klasy Szkoły Podstawowej nr 11 w Przemyślu.
Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawowali marszałek województwa podkarpackiego, starosta powiatu przemyskiego oraz prezydent miasta Przemyśla.
Partnerem targów była Sektorowa Rada ds. Kompetencji Nowoczesne Usługi Biznesowe.
EK
Autor: Życie Podkarpackie
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS