A A+ A++

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Stanowi około 23 proc. wszystkich zachorowań wśród nowotworów i jest przyczyną około 14 proc. zgonów. Ryzyko zachorowania znacznie wzrasta po 50 roku życia, dlatego tak ważne jest samobadanie piersi i mammografia.

Jest wiele czynników, powodujących raka piersi, choć coraz częściej wskazuje się na uwarunkowania genetyczne. W Polsce około 10 proc. przypadków raka piersi występuje u kobiet z mutacją w obrębie genów, najczęściej w BRCA 1. Aby skutecznie wyleczyć ten rodzaj nowotworu, bardzo ważne jest wykrycie go na jak najwcześniejszym etapie.

Potwierdzają to badania kliniczne – w grupie kobiet w wieku 50–69 lat, które wykonywały badania mammograficzne co rok lub co 2 lata, zmniejszyła się umieralność o 25-30 proc.! Warto więc badać się systematycznie i nie dopuścić do rozwoju choroby.

Panie pomiędzy 45. a 74. rokiem życia mogą skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych, realizowanych w ramach „Programu profilaktyki raka piersi”. Co 2 lata można wykonać takie badanie bez skierowania. Kobieta może otrzymać wskazanie do zrobienia ponownej mammografii po roku, jeśli występują u niej czynniki ryzyka, takie jak rak piersi wśród najbliższych członków rodziny.

Co ważne, mammografia jest badaniem bezpiecznym, a za pomocą promieni rentgenowskich pozwala wykryć raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. W czasie badania wykonuje się dwa zdjęcia każdej piersi. Wykonanie mammografii trwa kilka minut.

Idąc na badanie należy pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu osobistego oraz – jeśli wcześniej wykonywano mammografię – także najbardziej aktualne, ostatnie wyniki badania.

Informacja o realizatorach etapu podstawowego „Programu profilaktyki raka piersi” dostępna jest pod numerem telefonu: 22 546 31 11.

Miejsca i terminy wykonywania mammografii w mammobusie znajdziemy natomiast na stronie pacjent.gov.pl.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZamknięcie ulicy Gerbera
Następny artykułNajgorszy weekend Wolffa